Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Coming out” - startuje wystawa najlepszych prac dyplomowych ASP

opublikowany: czwartek, 28. listopada 2019 - 10:07, Konrad Klimczak
Aleksander Czekaj - Samotność Aleksander Czekaj - Samotność

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie już po raz jedenasty zaprezentuje najlepsze prace swoich absolwentów. Warszawa wspiera projekt, który promuje twórczość młodych artystów u progu ich kariery. Wystawa czynna będzie od 30 listopada do 15 grudnia br. Wstęp wolny.


To ważny projekt w kalendarzu warszawskich wydarzeń kulturalnych, który Miasto Stołeczne wsparło w ramach dotacji dla państwowych uczelni publicznych. Tegoroczną wystawę prezentującą 33 dyplomy najzdolniejszych absolwentów będzie można obejrzeć w biurowcu Wola Retro na 3 tys. m2. Kolejne edycje odbywają się są za każdym razem w innym miejscu w Warszawie. W ubiegłym roku było to Praskie Centrum Koneser, rok wcześniej Reduta Banku Polskiego.

- Jestem przekonany, że dynamiczny rozwój miasta zależy w znacznej części od umiejętności i zdolności jego mieszkanek i mieszkańców. Dlatego Warszawa stawia na talenty. Jako miasto otwarte na kulturę, stolica przyciąga swoim potencjałem i możliwościami wielu młodych artystów, którzy chcą z nią związać swoje życie zawodowe. Dbamy o to, żeby stworzyć im dogodne warunki rozwoju u progu kariery zawodowej, wspierając jedne z najlepszych uczelni artystycznych w kraju, wśród których jest właśnie Akademia Sztuk Pięknych, ale także Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – o wspieraniu młodych talentów w Warszawie mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

„Coming out – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie” to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, na które czeka środowisko warszawskiej kultury. Wystawa była pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce organizowanym przez uczelnię artystyczną poza jej murami. Powstała po to, by ułatwiać młodym artystom rozpoczęcie kariery, by pomóc im w wejściu na rynek sztuki. Każdego roku prezentowane są najlepsze prace z dziewięciu wydziałów warszawskiej uczelni: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury wnętrz, wzornictwa, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, zarządzania kulturą wizualną, sztuki mediów oraz scenografii.

Patronat honorowy nad wystawą objął Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy.

Warszawa wspiera finansowo projekty realizowane przez państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz państwowe uczelnie wyższe w corocznym konkursie dotacyjnym. Na ten cel w 2019 roku Miasto zarezerwowało ponad 3 mln zł.

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie