Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Canaletto pomaga nauczycielom

opublikowany: poniedziałek, 28. września 2020 - 16:56, Paweł Olek

Zapraszamy nauczycieli do udziału w projekcie edukacyjnym „Canaletto tkwi w szczegółach”, który jest przeznaczony dla młodzieży szkół średnich. Zachęcamy do korzystania z podręcznika, scenariuszy i prezentacji.


Przygotowane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków materiały uatrakcyjnią lekcje o historii Warszawy, a w szczególności o czasach stanisławowskich (XVIII w.). Korzystając z obrazów Bernarda Belotta zw. Canalettem, autorzy starali się przybliżyć historię architektury Warszawy oraz zwrócić uwagę na detale architektoniczne będące nierzadko dziełami sztuki. Celem projektu „Canaletto tkwi w szczegółach” jest uwrażliwienie młodych ludzi na historię i architekturę Warszawy, z którą mają styczność na co dzień, chodząc do szkoły w stolicy.
 
Gotowe scenariusze i prezentacje
Z myślą o nauczycielach dostępne są praktyczne narzędzia składające się z kompletu: scenariusz, prezentacja oraz podręcznik. W prezentacjach, dostępnych na stronie www.zabytki.um.warszawa.pl w zakładce „Canaletto”, znajduje się bogaty wybór ilustracji. W przejrzysty, a nieraz humorystyczny sposób, opisano dany temat, sylwetkę architekta czy malarza. Na stronie dostępny jest także podręcznik pt.: „Canaletto tkwi w szczegółach”. Pierwsze 10 osób, które zgłoszą się do projektu, otrzyma egzemplarze podręcznika „Canaletto tkwi w szczegółach” dla całej klasy. Przystąpienie do projektu zobowiązuje nauczyciela do przeprowadzenia minimum pięciu lekcji według scenariuszy zamieszczonych na stronie projektu.
 
Zachęcamy kolejne szkoły
Program „Canaletto tkwi w szczegółach” rozpoczął się na początku tego roku. Obejmował szkolenia dla nauczycieli, początkowo w formie warsztatów i spacerów, później z uwagi na epidemię, w formie wykładów online. Wzięło w nich udział blisko 20 szkół i placówek edukacyjnych. W nowym roku szkolnym czekamy na kolejne szkoły i nauczycieli, którzy będą go realizować, a może także poszerzać o własne pomysły. W lutym 2021 r. dla najbardziej zaangażowanych uczniów zostanie zorganizowana konferencja z grą terenową w poszukiwaniu śladów Canaletta w Warszawie.
 
Konkurs dla nauczycieli
Zachęcamy również do tworzenia własnych, pogłębionych czy uszczegółowionych scenariuszy. Warszawska architektura tamtego okresu może być inspiracją na lekcji matematyki, np. w obliczaniu przekrojów kopuły czy wysokości kolumn. Detale architektoniczne na plastyce mogą posłużyć za wzory do projektowania mody czy wyposażenia wnętrz. Czekamy na ciekawe pomysły. Konkurs na najlepszy scenariusz trwa do końca grudnia 2020 r.
Scenariusze należy wysłać pod adres: kzawila@um.warszawa.pl ">kzawila@um.warszawa.pl do 31 grudnia 2020 r. Jedna osoba może zaprezentować do 3 scenariuszy lekcyjnych. Wyłonionych zostanie 10 najlepszych scenariuszy, za które laureaci otrzymają nagrody w wysokości 500 zł za scenariusz. Zwycięskie scenariusze wejdą do programu „Canaletto” jako materiały dydaktyczne. Lekcje o XVIII-wiecznej Warszawie można realizować na wszystkich przedmiotach, należy jednak korzystać z informacji zawartych w podręczniku lub je poszerzać.