Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Budujemy szkołę i przedszkole na Pradze-Południe

opublikowany: środa, 9. października 2019 - 15:29, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
Renata Kaznowska, zastępca prezydenta stolicy i Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe na rozpoczęciu budowy

Na Gocławiu, przy ulicy J. Nowaka-Jeziorańskiego rozpoczęła się budowa nowoczesnego kompleksu oświatowego dla 600 uczniów i 175 przedszkolaków. 9 października uroczyście wbito pierwsze łopaty.


Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego u zbiegu ulic A.E. Fieldorfa „Nila” i J. Nowaka-Jeziorańskiego to jedna z największych inwestycji na Pradze-Południe.

- Edukacja to nasz absolutny priorytet i pomimo trudności będziemy w nią sukcesywnie inwestowali. Dziś rozpoczynamy budowę placówki bardzo ważnej dla tej dzielnicy, bowiem ostatnią szkołę podstawową na Pradze-Południe oddano do użytku w 1997 roku, aż 22 lata temu – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta stolicy.

Cały obiekt będzie miał trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową 11,404 tys. m2, halę sportową, place zabaw, stołówkę oraz 2 boiska sportowe zewnętrzne ze sztuczną nawierzchnią.

Przewidziano w nim 24 oddziały szkolne oraz 7 oddziałów przedszkolnych. W części szkolnej dla 600 uczniów będą po 2 sale komputerowe i językowe, sale do rehabilitacji, gabinet pedagoga, psychologa i gabinet logopedy oraz kuchnia z zapleczem. A w części przedszkolnej dla 175 dzieci sale rekreacyjno-zabawowe i sale do zajęć, szatnie, magazyny, pokoje administracyjne, gabinety psychologa i logopedy. Teren będzie ogrodzony i oświetlony a na dachu obiektu powstanie ogród.

Budowa szkoły podstawowej i przedszkola będzie kosztowała ponad 61 mln złotych. Budowa zakończy się pod koniec 2021 roku.

Warszawa dla uczniów

Edukacja to największa pozycja w budżecie miasta. W 2019 r. przeznaczamy na nią aż 4 mld 916 mln zł. Warszawa inwestuje w oświatę aż 1,2 mld zł. W latach 2019 – 2023 powstanie 15 szkół, dla ponad 10 tys. uczniów i 29 przedszkoli, dla ponad 4,7 tys. dzieci. Zaplanowano też 250 innych inwestycji – modernizację i rozbudowę budynków oraz infrastruktury (boiska, place zabaw). Z dwóch nowych szkół podstawowych na Białołęce już od września korzystają uczniowie. Działa też 10 nowych przedszkoli w Wilanowie i Ursynowie, na Pradze-Północ, Bielanach i Białołęce.