Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Apel o godne uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

opublikowany: czwartek, 18. lipca 2013 - 12:19, Magdalena Łań
H.Gronkiewicz-Waltz podpisuje apel do warszawiaków. Fot. R. Motyl fot. H.Gronkiewicz-Waltz podpisuje apel do warszawiaków. Fot. R. Motyl

Prezydent Warszawy wraz z przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podpisała „Apel do warszawiaków” o godne uczczenie pamięci uczestników wydarzeń sprzed 69. laty.


Po podpisaniu apelu Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła program jaki m.st. Warszawa przygotowało na tegoroczną rocznicę.

Treść tegorocznego apelu:

1 sierpnia, jak co roku, będzie świętem dla naszego miasta. Oddamy cześć bohaterom, którzy 69 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność Warszawy, o wolność Polski.

Mamy szczęście i honor, że w dniach obchodów są z nami świadkowie tamtych wydarzeń – żołnierze i sanitariuszki – powstańcy. To oni przenieśli do naszych czasów pamięć o bohaterskiej Warszawie. Strzegli jej jak ledwo tlącego się ognia, podczas długich powojennych lat, kiedy wspomnienie o  Armii Krajowej było zakazane, a potem jej rola w walce z okupantem pomijana lub pomniejszana.

Dzięki nim dzisiejsze pokolenie warszawiaków poznało prawdę o powstaniu, jest dumne z niezwyciężonego ducha swego miasta, zna swą tożsamość, ma wsparcie czerpiąc wzory z postaw pokolenia ‘44.

1 sierpnia, o godzinie 17.00, uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład.

Apelujemy do wszystkich warszawiaków o zgodny, wspólny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw.


Apel podpisali:

Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Edmund Baranowski, wiceprezes Powstańców Warszawskich.


Pliki do ściągnięcia

  1. Program obchodów 69. rocznicy (plik: program_obchodow_69.doc, rozmiar pliku: 407 KB)