Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

60. rocznica odbudowy Starego Miasta

opublikowany: czwartek, 9. maja 2013 - 12:41, Magdalena Łań
Warszawską Starówkę odbudowano 60 lat temu. fot. Warszawską Starówkę odbudowano 60 lat temu.

Stare Miasto jest jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy. W tym roku przypada 60. rocznica jego odbudowy. Urodziny Starówki będziemy świętować w weekend 20-21 lipca, ale pierwsze wydarzenia poświęcone historii rekonstrukcji warszawskiej Starówki odbędą się już w maju.


22 lipca 1953 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy - I etapu prac na Starówce. Rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz przy ulicach Piwnej i Zapiecek. Odbudowa warszawskiej Starówki była i wciąż jest przedsięwzięciem bez precedensu. Kompleksowa rekonstrukcja podważyła jedną z głównych zasad konserwatorskich, polegającą na nieodtwarzaniu zabytków. Odbudowa historycznego centrum miasta na niespotykaną dotychczas skalę wywołała krytykę opinii międzynarodowej.

W wakacyjny weekend, 20-21 lipca, na Rynku Starego Miasta i w Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13), odbędą się pokazy filmów archiwalnych, wykłady varsavianistyczne, a także konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystawy poświęcone odbudowie a także spacery tematyczne.

Spacerem po Starówce

Pierwsze przedsięwzięcia przybliżające historię dobudowy Starówki odbędą się już w maju. Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (ul. Stara 4) zaprasza na spacery, podczas których będzie można usłyszeć ciekawostki na temat mało uczęszczanych uliczek, anegdoty o dawnych i współczesnych mieszkańcach starej Warszawy. Uczestnicy poznają także historię powstawania z gruzów serca stolicy i sylwetki twórców odbudowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wielu archiwalnych fotografii. Ponadto, odbędą się warsztaty dla nauczycieli "Architektura Starego i Nowego Miasta" oraz towarzysząca im wystawa fotograficzna (od 20 lipca).

Konkurs varsavianistyczny

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (ul. Jezuicka 4) zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Obraz mojej Warszawy. Warszawska Starówka". Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć w stołecznych domach kultury, klubach i placówkach edukacji pozaszkolnej.

Starówka na pocztówkach

Natomiast Europejski Dom Spotkań Młodzieży (ul. Długa 18/20) przygotuje okolicznościową pocztówkę z Rynkiem Starego Miasta z okresu odbudowy i z widokiem współczesnym. Pocztówka będzie dostępna od 1 czerwca. W weekend 20-21 lipca, EDSM zaprasza na wystawę. "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny" - wstęp bezpłatny.

 

Wydarzenia związane z 60. rocznicą odbudowy Starówki organizują: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biuro Kultury, Biuro Edukacji, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), Europejski Dom Spotkań Młodzieży (EDSM), Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK), Dom Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Szczegółowy program „Urodzin Starówki” będzie dostępny pod koniec czerwca.