Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Urzędy dzielnic wspierają akcję Nieskradzione.pl

opublikowany: 8 wrz 2016 - 11:41, Justyna Wacewicz

Od września każdy mieszkaniec odbierając dowód osobisty otrzyma informację, jak chronić swoje dokumenty i swoją tożsamość.


Dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość i obywatelstwo. Korzystamy z niego nie tylko w urzędach, ale także załatwiając formalności w banku czy odbierając przesyłkę na poczcie. Dla 18-latka jest przepustką do dorosłości.

Dowód osobisty to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku. To zbiór danych, cennych także dla złodziei tożsamości. Dlatego w sposób szczególny należy go chronić.

Warto mieć świadomość, że wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe. Skradziony dowód może posłużyć do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, założenia fikcyjnego konta lub dokonania zakupów przez Internet. A to wszystko na rachunek poszkodowanego. O konsekwencjach utraty tożsamości więcej na www.nieskradzione.pl.

Zacznijmy dbać o swój dowód osobisty już w momencie odbioru dokumentu w urzędzie. Trzeba go zawsze „mieć na oku”. Pod żadnym pozorem nie można oddawać dowodu osobistego w zastaw, np. wypożyczalniach. Najważniejsze: na wypadek utraty dokumentu należy zapewnić sobie dostęp do bezpłatnej usługi zastrzegania dowodu osobistego. Dzięki temu w razie potrzeby błyskawicznie wyłączyć go z obiegu i w ten sposób uniemożliwić dalsze posługiwanie się tym dokumentem. Informacje jak uruchomić tę usługę znajdują się na nieskradzione.pl/zastrzeganie-dokumentow