idea

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę najwspanialszą, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.

W 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W stulecie tego wydarzenia ogłaszamy plebiscyt na Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Założycielka własnego biznesu, zaangażowana obywatelka walcząca o prawa kobiet, matka łącząca życie zawodowe z rodzinnym. To Wy, mieszkańcy zdecydujecie, kim dla Was jest Warszawianka Roku.

Laureatka tytułu zostanie wyłoniona w drodze głosowania. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 października 2018 r. w Teatrze Studio. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia.

Regulamin

Zarządzenie

zgłoś


Dane kandydatki
Dane zgłaszającego


Oświadczam, że:
Zgoda rodziców/opiekunów na udział dziecka powyżej 16. roku życiaPouczenia:
1. Podanie danych osobowych jest obowiązkowe, z wyjątkiem danych kontaktowych kandydatki, będącej osobą publiczną.
2. W przypadku wycofania zgody kandydatki, zarówno dane osobowe kandydatki i osoby zgłaszającej przestaną być przetwarzane.
3. Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu tych danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

zagłosuj

Do 22 czerwca zbieramy kandydatury do tytułu Warszawianka Roku. Spośród zgłoszonych kobiet Kapituła wskaże dziesięć nominowanych. Z tego grona w głosowaniu, które potrwa od 17 września do 17 października 2018 r., wybierzecie Warszawiankę Roku.

W tym samym czasie odbędzie się głosowanie na Warszawiankę Stulecia. Nominowane postaci wskaże Kapituła, a warszawiacy wybiorą tę, której zasługi i wybitne osiągnięcia były najbardziej znaczące dla Warszawy w ciągu minionych 100 lat.

kalendarz

21 maja – 22 czerwca 2018 r. – zgłoszenia do plebiscytu Warszawianka Roku

29 czerwca – 17 sierpnia 2018 r. – obrady Kapituły Plebiscytu

17 września 2018 r. - ogłoszenie nominacji kandydatek do tytułu „Warszawianka Roku oraz „Warszawianka Stulecia

17 września – 17 października 2018 r. – głosowanie na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Stulecia

25 października 2018 r. – ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród

kapituła

Warszawianka Roku

Ewa Malinowska-Grupińska (zdjęcie) - przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Ewa Malinowska-Grupińska
Anda Rottenberg (zdjęcie) - historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993-2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta. Szefowa działu kultury „Vogue Polska”.
Anda Rottenberg
Anna Maruszeczko (zdjęcie) - dziennikarka radiowa i telewizyjna, redaktor naczelna „Urody życia”.
Anna Maruszeczko
Agata Passent (zdjęcie) - dziennikarka, pisarka, założycielka fundacji „Okularnicy”.
Agata Passent
Beata Michalec (zdjęcie) - prezeska Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Beata Michalec
Dorota Warakomska (zdjęcie) - dziennikarka, doradczyni medialna, prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet.
Dorota Warakomska
Wojciech Burszta (zdjęcie) - antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury.
Wojciech Burszta
Roman Gutek (zdjęcie) - twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, założyciel firmy Gutek Film i szef kina Muranów.
Roman Gutek


Warszawianka Stulecia

Ewa Malinowska-Grupińska (zdjęcie) - przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Ewa Malinowska-Grupińska
Katarzyna Madoń-Mitzner (zdjęcie) - zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią.
Katarzyna Madoń-Mitzner
Krystyna Kofta (zdjęcie) - pisarka, polonistka, plastyczka i felietonistka.
Krystyna Kofta
Anna Czerwińska (zdjęcie) - działaczka na rzecz praw kobiet, współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.
Anna Czerwińska
Beata Michalec (zdjęcie) - prezeska Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Beata Michalec
Ryszard Mączewski (zdjęcie) - varsavianista, ekonomista, działacz społeczny i felietonista. Założyciel portalu warszawa1939.pl i fundator Fundacji Warszawa1939.pl.
Ryszard Mączewski

aktualności

Ruszył plebiscyt „Warszawianka Roku” - 18 maja 2018

- Każdy może zgłosić Warszawiankę Roku i każda kobieta związana z naszym miastem ma szansę nią zostać. Uhonorowana może zostać zarówno osoba znana z pierwszych stron gazet, jak również ktoś, kogo sylwetka jest nieznana, chociaż swoją codzienną pracą wpływa pozytywnie na otoczenie. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Zachęcam wszystkich do włączenia się w plebiscyt. Opowiedzmy historię mieszkanek stolicy, które wpłynęły i nadal wpływają na to, jakim miastem jest Warszawa.

- Rok 2018 został ustanowiony przez polski Parlament „Rokiem Praw Kobiet”. Wiele udało się już zrobić, ale samo prawo nie wystarczy. Musimy także zmienić świadomość ludzi żeby kobiety miały takie same jak mężczyźni szanse na dobrą pracę, zrobienie kariery i przede wszystkim niezależność. Zmiana sposobu myślenia i wychowywania dzieci wymaga czasu, nawet wielu, wielu lat – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

W inauguracji udział wzięli: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz członkowie kapituły i ambasadorzy: Ewa Malinowska, Anda Rottenberg, Anna Maruszeczko, Beata Michalec, Dorota Warakomska, Wojciech Burszta, Katarzyna Madoń-Mitzner, Krystyna Kofta, Jacek Santorski, DJ Wika, Gabi Drzewiecka, Mamadou Diouf, Olgierd Łukaszewicz, Ryszard Mączewski.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22 czerwca 2018 r.!


kontakt