Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Pomnik Mikołaja Kopernika

opublikowany: 23 października 2009, Przemysław Miller
Pomnik Mikołaja Kopernika fot. Przemysław Miller
Pomnik Mikołaja Kopernika

Dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, wykonany w 1822 r. Został ufundowany przez księdza Stanisława Staszica, odsłonięty 11 maja 1830 r. przez wybitnego poetę Juliana Ursyna Niemcewicza. Stanął przed Pałacem Staszica w Warszawie, ówczesną siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Nauk.


2,8-metrowa brązowa rzeźba przedstawia siedzącego astronoma z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej.
Po obu stronach czarnego cokołu są wyryte i pozłocone napisy: z lewej strony po łacinie „Nicolao Copernico Grata Patria” - Mikołajowi Kopernikowi Wdzięczna Ojczyzna, z prawej strony „Mikołajowi Kopernikowi Rodacy”.
W czasie II wojny światowej Niemcy zasłonili tę tablicę, inskrypcją w języku niemieckim, którą oderwał 11 lutego 1942 r. Maciej A. Dawidowski z Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. W 1944 r. pomnik, przeznaczony na złom, został wywieziony do Nysy. Na szczęście przetrwał zawieruchę wojenną i nie został przetopiony. Wierne kopie tego pomnika znajdują się również w Montrealu i Chicago.
Pod koniec maja 2007 r., na placyku wokół pomnika został umieszczony, wmontowany w chodnik, model Układu Słonecznego, który został uwieczniony w „De revolutionibus orbium coelestium”.

Zobacz na mapie