Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę Centrum Nauki Kopernik

opublikowany: wtorek, 13. grudnia 2005 - 1:01,

W konkursie architektonicznym na siedzibę Centrum Nauki Kopernik wygrał projekt firmy RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej


Projekt Centrum Nauki Kopernik autorstwa pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej wygrał konkurs, w którym startowało 35 pracowni z kraju i zagranicy.

Drugie miejsce zajął duński zespół architektów Arkitekfiramet C.F. Møller. Nagrodę trzecią otrzymało Studio EL - Pracownia Projektowo-Realizacyjna, architekt Edward Lach z Wrocławia. Przyznano też 3 wyróżnienia.

Przewodniczącym jury był Naczelny Architekt Miasta, Michał Borowski. Zwycięski projekt najtrafniej, zdaniem jury, oddawał charakter przyszłego eksploratorium. A ma być ono miejscem niezwykłym, w którym funkcjonowanie świata zostanie pokazane w sposób prosty i zrozumiały. Dzięki architekturze zharmonizowanej z funkcjonalnością, każdy będzie mógł tu przeprowadzić różne doświadczenia i przekonać się, że nauka może fascynować. Centrum będzie pogrupowane na sześć interdyscyplinarnych działów poświęconych kilku dziedzinom nauki.

Na placu nad Wisłą stanie również nowoczesne cyfrowe planetarium i naukowa sala zabaw dla najmłodszych. Cała ekspozycja zajmie powierzchnię ok. 6200 m2, na której zgromadzonych zostanie ok. 300 eksponatów. Centrum powstanie na Powiślu, nad tunelem Wisłostrady, w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki UW. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają dwa lata. Organizatorzy szacują, że eksploratorium odwiedzi każdego roku 250-300 tys. osób.

Autorzy zwycięskiego projektu opisali go następująco: To miejsce mówi o odwiecznych czasach, kiedy to ziemia była nietknięta przez pracę człowieka. Ta architektura zamierza wywołać prehistorię, "pokojową ziemię", gdzie tajemnice naszych początków są zakopane, gdzie odnajdujemy miejsca badań naukowych, gdzie nasza najnowsza wiedza, większość zaawansowanych technik jest wyrażona przez sieć kolorowych nitek, przez skodyfikowane próbki i skomplikowane etykiety w zetknięciu z brunatno-żółtawym naturalnym tłem "jaskini", przestrzeń światła, niepewność odbić i głębi. Kontrast pomiędzy dwoma estetykami, jedną odziedziczoną przez nas od milionów lat, drugą wymyśloną i stworzoną przez nowe wieki.
© RAr-2