Logotyp m.st. Warszawy

Miasto Stołeczne Warszawa

A A A
Link prowadzi do angielskiej wersji językowej

Wizerunek Rafała Trzaskowskiego

Szanowni Państwo,

co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów przypadającego 18 maja, w bardzo wielu miastach Polski i Europy odbywa się swoisty spektakl, skromnie zapoczątkowany przez muzea właśnie. W swych początkach miał on na celu promocję tych placówek, odczarowanie muzeów jako miejsca, w których chodzi się w kapciach i rozmawia szeptem. Noc Muzeów pokazała jak niezwykle ciekawe zbiory mogą mieć te instytucje i w jak oryginalny sposób są pokazywane.

Sukcesu zaczęli zazdrościć inni – nie tyle frekwencjnego - co kreatywności i umiejętności trafienia do publiczności, z wydawało się trudnym przekazem jaki ze sobą niesie kultura wysoka. Z tego sukcesu chcieli skorzystać – z racji dziedziny jaką się zajmują niekojarzącą się z kulturą - administracja państwowa, sądy, kościoły różnych wyznań, szkoły, służby i wiele, wiele innych. Szansę wykorzystali doskonale.

Taką właśnie Noc Muzeów Warszawa kultywuje od kilkunastu lat. Ze skromnej imprezy, w której udział wzięło 11 muzeów przeistoczyła się w olbrzymie, logistycznie rozwinięte okołomiejskie wydarzenie. Każda instytucja biorąca w niej udział chce wypaść oryginalnie, unikatowo. Zachęca widzów-gości do przyjścia – urządza specjalne wystawy i pokazy, które są do obejrzenia tylko w tę jedną noc. Otwiera swoje podwoje, choć na co dzień jest pilnie strzeżona, opracowuje programy dla dzieci. A dla najmłodszych to także wielkie wydarzenie, bo razem z rodzicami są w mieście nierzadko do północy.

Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W sobotę, 18 maja zwiedzających zaprosi 260 placówek. Stałych bywalców Nocy Muzeów specjalnie nie trzeba zachęcać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Mam nadzieję, że tak jak zawsze publiczność – mieszkańcy i turyści - także dopisze, a wrażenia z oglądanych atrakcji długo pozostaną w ich pamięci.

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Wydarzenia

Informacje ogólne

Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią, i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze.

Główną rolą miasta jest wspieranie wszystkich działań promocyjnych Nocy Muzeum, w tym opracowanie i druk informatora, organizacja bezpłatnego transportu, przygotowanie i obsługa punktu informacyjnego.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki. Popularyzacja zbiorów sztuki to zadanie ambitne i ważne. Noc Muzeów ma w sobie lekkość – przez wzgląd na swoją specyfikę odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do nocnych wędrówek i ciekawych odkryć. Tej nocy sztuka należy do nas!
Odwiedź nasz punkt na pl. Defilad!

Jest w maju taka noc, w którą nie sposób zmrużyć oka! Mowa oczywiście o Nocy Muzeów w Warszawie. Stałych bywalców specjalnie nie trzeba zachęcać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tegoroczna 16. edycja zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na wszystkich uczestników czeka ponad 260 placówek kulturalnych. Tradycyjnie będziemy poruszać się między nimi bezpłatnymi liniami muzealnymi. W tym roku uruchomimy ich aż 10! Chcecie „upolować” plakat i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zrelaksować się w naszej strefie i napić się pysznej lemoniady? Wpadnijcie do punktu informacyjnego na pl. Defilad, gdzie będą czekać na Was specjalne atrakcje. Szukajcie święcącego napisu NOC MUZEÓW.

Przed nami moc niezapomnianych wrażeń. Zadbamy o to, by tej nocy nikt się nie nudził!


element dekoracyjny