Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
opublikowany: 13. listopada 2018, Konrad Klimczak

W środę, 14 listopada, o godz. 13.00 (Pałac Ślubów, pl. Zamkowy 6, sala na parterze) zapraszamy przedstawicieli mediów na przekazanie rodzicom pierwszych wyprawek dla warszawskich maluchów.


Wyprawki przekażą rodzicom Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy oraz Aleksandra Gajewska, radna Warszawy.

opublikowany: 13. listopada 2018, Konrad Klimczak
„Pola nadziei” na Bielanach

13 listopada przed bielańską szkołą przy ul. Żeromskiego 22/28, w ramach kampanii „Pola Nadziei” zostały posadzone żonkile. Kampania to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa.


Celem kampanii „Pola Nadziei” jest promowanie idei wolontariatu i niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjów. Co roku, jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce.

Zdjęcia


opublikowany: 13. listopada 2018, Konrad Klimczak

W czwartek, 15 listopada, o godz. 12.00 (ratusz, pl. Bankowy 3/5, sala 131) zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową połączoną z podpisaniem ostatniej umowy na rozbudowę II linii metra, która dotyczy stacji Ulrychów i Powstańców Śląskich.


W podpisaniu umowy udział wezmą m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Renata Kaznowska, zastępca prezydent m.st. Warszawy, Iwona Wujastyk, radna i przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy, Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego Sp. z o.o. oraz Bülent Özdemir, Gülermak A.Ş., przedstawiciel konsorcjum wykonawców.

Dwie stacje M2 na Woli i Bemowie

opublikowany: 13. listopada 2018, Magdalena Łań

W środę, 14 listopada 2018 r., w godz. 9.00-14.00, planowane jest uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału alarmu o zagrożeniu z powietrza w związku z prowadzonymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ogólnopolskimi ćwiczeniami pod kryptonimem RENEGADE-SAREX 18/II.


Modulowany sygnał akustyczny będzie trwał 3 minuty. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału odwołania alarmu, tj. sygnału akustycznego ciągłego także trzyminutowego. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchomienie alarmu jest zgodne z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 869 z 8 listopada 2018 r.

opublikowany: 13. listopada 2018, Magdalena Łań

W środę, 14 listopada 2018 r., w godz. 9.00-14.00, planowane jest uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału alarmu o zagrożeniu z powietrza w związku z prowadzonymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ogólnopolskimi ćwiczeniami pod kryptonimem RENEGADE-SAREX 18/II.


Modulowany sygnał akustyczny będzie trwał 3 minuty. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału odwołania alarmu, tj. sygnału akustycznego ciągłego także trzyminutowego. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchomienie alarmu jest zgodne z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 869 z 8 listopada 2018 r.

opublikowany: 9. listopada 2018, Konrad Klimczak

W środę, 14 listopada, o godz. 10.00 (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, ul. Marszałkowska 77/79, sala na parterze) zapraszamy przedstawicieli mediów na ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego na koncepcję siedziby centrum kultury „Twórcza Twarda” (przy ul. Twardej 8/12).


W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele władz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz członkowie sądu konkursowego.

opublikowany: 9. listopada 2018, Tomasz Demiańczuk
fot. Konferencja prasowa w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nt. 10 i 11 listopada. Fot. M. Fuhrmann

W najbliższych dniach, 9-12 listopada, obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na stołecznych ulicach odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających to wydarzenie. Będą zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.


Zmiany w ruchu i parkowaniu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w sobotę, 10 listopada. Tego dnia na pl. marsz. J. Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. Od piątku, 9 listopada, w tym rejonie będą występować utrudnienia w ruchu oraz parkowaniu pojazdów. W związku z przygotowaniami, w piątek wyłączona z parkowania będzie ul. Królewska od pl. marsz. J. Piłsudskiego do ul. Marszałkowskiej (od strony Ogrodu Saskiego). W sobotę, w godz. 8.00-22.00, całkowicie wyłączone z ruchu będą ulice: gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, pl. marsz. J. Piłsudskiego oraz ul. Królewska, a w godz. 18.30-22.00 także ulice Wierzbowa oraz A. Fredry. W sobotę – przez cały dzień wyłączone z parkowania będą ulice: gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewska, pl. Teatralny, Canaletta, A. Fredry, Wierzbowa oraz pl. marsz. J. Piłsudskiego. Podczas przemarszu mogą wystąpić również chwilowe utrudnienia na ul. Świętojańskiej, pl. Zamkowym oraz Krakowskim Przedmieściu. Ta ostatnia będzie zamknięta dla ruchu przez cały weekend.

Również w sobotę, 10 listopada, w godz. 12.00-18.00 na pl. Zamkowym odbędzie się „Piknik historyczny” organizowany przez m.st. Warszawę z okazji 100. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.  Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.um.warszawa.pl.

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, odbędą się uroczystości państwowe na pl. marsz. J. Piłsudskiego, który w godz. 8.00-16.00 będzie zamknięty dla ruchu na odcinku od ul. Królewskiej do ul. Ossolińskich. Przez cały dzień wyłączone z parkowania będą ulice: gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingami przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego), parking przed galerią Zachęta, parking przed Hotelem Europejskim od strony pl. Piłsudskiego, Canaletta, pl. Teatralny (parking przed Teatrem Wielkim w godz. 16.00-20.00), Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Marszałkowskiej, Ossolińskich, Wierzbowa, Moliera, marsz. F. Focha, A. Fredry, a także al. 3 Maja od ul. L. Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego. W godz. 11.00-14.00 zamknięte dla ruchu będą ulice: pl. marsz. J. Piłsudskiego, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Marszałkowskiej, Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, marsz. F. Focha, A. Fredry, Królewska, gen. M. Tokarzewskiego -Karaszewicza.

Także w niedzielę, 11 listopada, w godz. 7.00-22.00 nastąpi zmiana organizacji ruchu w al. Rzeczypospolitej w związku z organizacją „Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej”. Al. Rzeczypospolitej zostanie zawężona o jeden pas po obu stronach.

Bieg Niepodległości  utrudnienia w ruchu

Uwaga, w niedzielę 11 listopada Aleje Jerozolimskie i Marszałkowska zamknięte od rana Dowództwo Garnizonu Warszawa poinformowało, że z powodu organizacji uroczystości państwowych w niedzielę 11 listopada Aleje Jerozolimskie i ulica Marszałkowska będą zamknięte już od godzin porannych.
Wojskowi podają, że ruch drogowy w Alejach Jerozolimskich od ronda R. Dmowskiego w stronę ronda J. Waszyngtona zostanie wstrzymany od godz. 8.00 a na ulicy Marszałkowskiej od godz. 10.00. Wyłączony będzie także ruch tramwajowy, a także wjazdy z ulic poprzecznych. Tak będzie do czasu zakończenia uroczystości.

W niedzielę, 11 listopada, odbędzie się jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Z ruchu będą wyłączone ulice w ścisłym centrum stolicy: al. Jana Pawła II, ul. T. Chałubińskiego i al. Niepodległości.

Bieg Niepodległości wystartuje o godz. 11.11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Uczestnicy biegu najpierw pobiegną wschodnimi jezdniami (prowadzącymi w kierunku ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ciągu ulic: al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości. Zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką i wrócą zachodnimi jezdniami (w kierunku Mokotowa) tych dróg. Na skrzyżowaniu z Al. Jerozolimskimi zawodnicy będą biegli wiaduktami w ciągu al. Jana Pawła II. Zakończenie biegu planowane jest ok. godz. 16.00.

Od godz. 5.00 do 15.00 z ruchu zostanie wyłączona al. Jana Pawła II w obu kierunkach na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do ul. M. Anielewicza oraz ul. Stawki od ul. Smoczej do Dzikiej oraz południowa jezdnia ul. Z. Słomińskiego od ronda Zgrupowania AK „Radosław”  do wysokości ul. Pamiętajcie o Ogrodach. O godz. 10.00 zamknięte zostaną obydwie jezdnie al. Jana Pawła II na odcinku od ul. M. Anielewicza do al. „Solidarności”. Pozostała część trasy będzie zamknięta w godz. 10.30-15.00. Ruch ulicami poprzecznymi: al. „Solidarności”, Grzybowską, Świętokrzyską i Prostą, Al. Jerozolimskimi, Koszykową i Stefana Batorego zostanie wstrzymany na czas biegu i zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika. W rejonie mety po dekoracjach i demontażu barierek. Szczegóły: www.aktywnawarszawa.waw.pl.

W niedzielę, od godz. 6.00 na czas organizacji biegu wyłączony będzie ruch tramwajowy na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do al. „Solidarności”. Tramwaje zostaną skierowane na objazdy.

Zmiany w komunikacji miejskiej
W sobotę i niedzielę, 10 i 11 listopada, będą się odbywały zgromadzenia publiczne i przemarsze, związane z obchodami Święta Niepodległości. Tramwaje i autobusy pojadą objazdami. Zachęcamy pasażerów, aby w tych dniach podróżowali metrem.

Podczas najbliższego weekendu, w sobotę 10 i niedzielę 11 listopada oraz w poniedziałek 12 listopada ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do ulicy Miodowej zmienią się w deptak.

Pierwszych zmian w ruchu można się podziewać 10 listopada od godziny 8.00. Zostaną wtedy zamknięte ulice: Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do pl. S. Małachowskiego i plac marsz. J. Piłsudskiego. Objazdami (do ok. godziny 22.00) będą jeździły autobusy linii: 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Kolejnych zmian można spodziewać się w godz. 12.00 – 12.45. Na trasie: Dworzec Gdański – gen. W. Andersa – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – pl. Zamkowy będzie  inscenizacja przejazdu marszałka J. Piłsudskiego. Z kolei w godzinach 12.45 – 13.15 i 14.00 – 14.30 ulicami S. B. Lindego i Dewajtis przejdą uczestnicy marszu „W drodze do Wolności”. Na ulicy Marymonckiej można spodziewać krótkiego zamknięcia przejazdu dla autobusów i tramwajów.

W godzinach 16.30 – 17.15 zaplanowany jest przemarsz na trasie: Muzeum Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego. W tym czasie może być chwilowo wstrzymywany przejazd w Al. Jerozolimskich i na skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Świętokrzyska.

Ponadto od ok. godz. 18.30 (do ok. godz. 22:00) zamknięta zostanie dla ruchu ul. Wierzbowa. Zmienią się trasy objazdowe autobusów linii 128 i 175.

Zdjęcia


Pliki do ściągnięcia

  1. Zgromadzenia publiczne w sobotę, 10 listopada (plik: mapa-zgromadzenia_i_imprezy_10.11_2.pdf, rozmiar pliku: 1992.37 KB)
  2. Zgromadzenia publiczne 11 listopada (plik: mapa_11.11.pdf, rozmiar pliku: 2670.15 KB)
  3. Zgromadzenia i imprezy masowe w dniach 10-11 listopada - tabele (plik: info_pras_11.11_-_tabela_zgromadzenia.doc, rozmiar pliku: 173.5 KB)

opublikowany: 9. listopada 2018, Magdalena Łań

We wtorek, 13 listopada o godz. 14.00 (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20, I piętro) zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową nt. dotacji na konserwacje i remonty warszawskich zabytków w latach 2007-2018.


W spotkaniu udział weźmie: Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy oraz Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Jak dzięki dotacjom m.st. Warszawy zmieniły się warszawskie zabytki w ciągu ostatnich 12 lat? Na co przeznaczono 160 mln złotych? Ile i jakie obiekty zostały poddane renowacji?
Spotkaniu będzie towarzyszyła promocja publikacji „Warszawskie Konserwacje 2007-2018”.

opublikowany: 9. listopada 2018, Konrad Klimczak
Po kotylion przyjdź na pl. Unii Lubelskiej

Nie masz jeszcze kotylionu na Święto Niepodległości? Zapraszamy na pl. Unii Lubelskiej, gdzie na zabytkowym słupie ogłoszeniowym przytwierdzone są biało-czerwone kokardy. Każdy może je wziąć i przypiąć do kurtki czy płaszcza.


Słup ogłoszeniowy w formie walca nakrytego kopułką z szerokim okapem, zakończoną kulą ze skierowanymi w różne strony różnej wielkości trąbkami – jest najstarszym i jednocześnie jedynym w Warszawie. Stoi w tym samym miejscu od końca XIX wieku, tak więc można powiedzieć z dużą pewnością, że w 1918 r. były do niego przyklejane najróżniejsze obwieszczenia związane z odradzeniem się Rzeczypospolitej.

Zdjęcia


opublikowany: 9. listopada 2018, Konrad Klimczak

Rozpoczyna się przebudowa ulic Leszno i Górczewskiej. Od wtorku, 13 listopada, od godz. 23.00 zamknięta dla ruchu będzie północna jezdnia tych dróg, na odcinku od ul. Okopowej do Płockiej. Ruch w obydwu kierunkach będzie odbywał się drugą jezdnią.


Kierowcy jadący od strony centrum przejadą na południową jezdnię na skrzyżowaniu z ul. Obozową, a na właściwą stronę drogi wrócą przez specjalną przewiązkę przed skrzyżowaniem z ul. Płocką. Połączenie z ul. Leszno stracą ulice Karolkowa (od strony ul. Żytniej) i Szlenkierów. Jadący ul. Karolkową od strony Grzybowskiej będą musieli skręcić w prawo lub w lewo. Utrzymany będzie wyjazd w prawo z ul. E. Tyszkiewicza oraz ruch w ciągu ul. Młynarskiej. Nie będzie można natomiast skręcić w lewo w tę ostatnią ulicę z ul. Leszno. Zalecane objazdy zostaną poprowadzone ul. Żytnią.

Zdjęcia


Subskrybuje zawartość