Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery
opublikowany: 4. maja 2015, Magdalena Łań

Pierwszy weekend maja to umowny termin kiedy w stolicy rozpoczyna się sezon wiosenno-letni. Na ulicach łatwo go poznać po ogródkach kawiarnianych, gdzie odpoczywają nie tylko turyści, zwiedzający nasze miasto.


Ta forma świadczenia usługi przez kawiarnie i restauracje z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Lubią ją klienci, stanowi ozdobę i urozmaicenie wielu ulic, nadając im letni, wypoczynkowy klimat. Zarówno turyści, jak i warszawiacy chętnie zwalniają tempo i znad małej czarnej obserwują miasto.

Do Zarządu Terenów Publicznych, który wydaje zezwolenia na zorganizowanie ogródka przy lokalu gastronomicznym na terenie Śródmieście, wpłynęło w tym roku już 200 zgłoszeń (w zeszłym roku 280).

opublikowany: 4. maja 2015, Magdalena Łań
fot. Rekordowy pokaz w Parku Fontann.Fot.D.Senkowski

31 tysięcy widzów zgromadził premierowy pokaz „Światła wody” wyświetlony 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann. Emocjonująca muzyka, lasery, pulsująca, kolorowa woda, intrygująca historia i pokaz sztucznych ogni - to recepta na frekwencyjny rekord.


Całkiem niedawno odkryto, że pod powierzchnią fontann kryje przed ludzkim okiem swoje królestwo czarownik, który za pomocą skomplikowanej sterowni przekazuje pobudzającą energię całemu miastu.
Uwierzyli w to wszyscy, którzy podążyli za przewodnikiem - Bazyliszkiem i z zapartym tchem mogli zobaczyć magika światła i wody w akcji. Tego wieczoru tajemnicza moc fontann ogarnęła dziesiątki tysięcy ludzi.

Zdjęcia


opublikowany: 30. kwietnia 2015, Tomasz Demiańczuk
fot. PAP / Paweł Brzeziński

W weekend majowy odbędzie się w Warszawie szereg zgromadzeń związanych z obchodami Święta Pracy i Święta Konstytucji 3 maja. Ponadto na Stadionie Narodowym piłkarze zawalczą o Puchar Polski, a na ulicach pojawią się biegacze. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia.


W piątek, w godz. 9-11 na placu Grzybowskim ma się odbyć zgromadzenie publiczne zorganizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała PAP, że organizator zadeklarował udział 250 osób.

Do stołecznego ratusza wpłynęły również trzy zawiadomienia od osób prywatnych. Jedno, jak powiedziała Gawor, wpłynęło od osoby związanej z Ruchem Sprawiedliwości Społecznej. Zgromadzenie, w godz. 10-14, zakłada przemarsz z ronda de Gaulle’a Traktem Królewskim przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Ma w nim wziąć udział 500 osób, na czas przejścia uczestników okolice pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskie mogą być chwilowo wyłączone z ruchu.

Kolejne zgromadzenie zgłoszone przez osobę prywatną ma się odbyć w godz. 14.30-18.30. Uczestnicy mają się zebrać w Ogrodzie Saskim przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i ul. Królewskiej i przejść na plac Zamkowy. Ostatnie, w godz. 11.30-14.30, przewiduje przemarsz z placu Osterwy pod Pałac Prezydencki.

W sobotę bardzo ważnym wydarzeniem z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta będzie mecz finałowy Pucharu Polski między Legią Warszawa i Lechem Poznań, który zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym.

Ok. 10 tys. kibiców Legii przejdzie spod stadionu przy ul. Łazienkowskiej przed Stadion Narodowy - ulicą Solec, Mostem Poniatowskiego i na Rondo Waszyngtona. W zgłoszeniu podano godz. 12-15. "Będą szli ulicą, zablokują cały Most Poniatowskiego, czyli nie będzie można mówić o dowozie tramwajami i autobusami. Mieszkańcy muszą liczyć na metro" - zapowiedziała Gawor. 

Dodała, że w związku z meczem na ulicach będzie więcej policjantów. "Policja przygotowuje się, mamy mecz podwyższonego ryzyka, kibice nie są do siebie przyjaźnie nastawieni. Kibice Lecha Poznań przyjeżdżają specjalne wynajętymi pociągami na Dworzec Stadion. Cały ruch podmiejski przerzucamy na Dworzec Wschodni" - powiedziała szefowa biura bezpieczeństwa. Taka sama ma być droga powrotna, tzn. kibice z Poznania bezpośrednio po meczu mają wsiadać do pociągów na Dworcu Stadion - wyjaśniła Gawor.

Z powodu meczu od godz. 12 obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Wał Miedzeszyński, Zwycięzców, Saska będzie wyłączony z ruchu indywidualnego (z wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory wydawane przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe), pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych. Otwarcie zamkniętego obszaru nastąpi ok. godz. 16. Po meczu, ok. godz. 17.45, jeżeli duża grupa kibiców będzie chciała pieszo wracać do centrum wyłączone z ruchu zostaną: ciąg al. Jerozolimskie–Most Poniatowskiego–al. Poniatowskiego (od ronda de Gaulle’a do ronda Waszyngtona oraz al. Zieleniecka od ronda Waszyngtona do ul. Targowej).

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po rozejściu się kibiców.

opublikowany: 30. kwietnia 2015, Tomasz Demiańczuk

W poniedziałek, 4 maja odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego. Z tego powodu wprowadzone zostaną zmiany w ruchu drogowym.


Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Na czas trwania uroczystości pogrzebowych wyłączone będzie parkowanie na następujących ulicach:

opublikowany: 30. kwietnia 2015, Magdalena Łań
fot. Władysław Bartoszewski, 1922-2015. Fot. R.Motyl

W poniedziałek, 4 maja, w Alei Zasłużonych na Powązkach odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego honorowego obywatela Warszawy. Dziennikarz, historyk, działacz publiczny oraz dyplomata i polityk zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat.


Ukończył warszawskie szkoły: Gimnazjum im. św. St. Kostki oraz Liceum Humanistyczne Towarzystwa Wychowawczo-Oświatowego "Przyszłość"; egzamin maturalny złożył w 1939 r.

opublikowany: 30. kwietnia 2015, Magdalena Łań

W czwartek, 7 maja, o godz. 10.00 , w Sali Warszawskiej PKiN (IV p., wejście główne od strony ul. Marszałkowskiej), odbędzie się XI sesja Rady m.st. Warszawy.


opublikowany: 30. kwietnia 2015, Tomasz Demiańczuk
fot. „Najszczęśliwszy bieg” w tym roku również w Warszawie
TheColorRun.com

Od Australii po Stany Zjednoczone, bieg The Color Run znany jest jako „najszczęśliwsze 5 km na świecie”! W tym roku edycja tego biegu zagości również w Polsce. 23 maja odbędzie się The Color Run by PZU w Krakowie, 21 czerwca w Poznaniu, a 27 czerwca w Warszawie.


The Color Run to wydarzenie, które na świecie rokrocznie gromadzi tysiące ludzi, którzy swoją pozytywną energią i śmiechem zarażają innych.

Zdjęcia


opublikowany: 30. kwietnia 2015, Tomasz Demiańczuk
Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy obecny na spotkaniu

Zakończyły się spotkania konsultacyjne dotyczące Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku, czyli wielu zmian prawej stronie Warszawy. Teraz zebrane propozycje i uwagi mieszkańców będą opracowywane i zostaną przedstawione 17 czerwca na spotkaniu podsumowującym konsultacje.


Dziękujemy wszystkim za udział w konsultacjach oraz za propozycje i uwagi dotyczące projektów ujętych w programie rewitalizacji. Już teraz zapraszam na podsumowanie i prezentację, gdzie zostały umieszczone te propozycje na etapie wdrażania programu – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy na środowym spotkaniu z mieszkańcami.

Zdjęcia


opublikowany: 29. kwietnia 2015, Magdalena Łań
fot. Miasteczkiem Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka. Fot.SM

Plac manewrowy o powierzchni 4 tysięcy m2, 750 m jezdni i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, 3 skrzyżowania, rondo i merytoryczne wsparcie strażników z Referatu Profilaktyki.


Niemal codziennie do straży miejskiej zgłaszają się pedagodzy szkolni, którzy na terenie miasteczka chcą przeprowadzić egzamin na kartę rowerową lub przywieźć grupy uczniów, którzy będą tutaj ćwiczyć swoje umiejętności przed planowanym egzaminem. W kolejce czeka niemal 30 szkół. Jeszcze przed wakacjami uczniowie tych placówek będą zdawać tu egzaminy i doskonalić swoje umiejętności

opublikowany: 29. kwietnia 2015, Magdalena Łań
fot. Prezydent Warszawy wmurowuje akt erekcyjny pawilonu kardiologicznego. Fot.R.Motyl

Szpital Wolski powiększy się niedługo o dwa nowe pawilony: kardiologiczny i geriatryczny, które w znaczący sposób poprawią sytuację szpitala w zakresie liczby łóżek i zakresu świadczeń.


- W sytuacji niekorzystnych dla warszawiaków danych epidemiologicznych, wskazujących na choroby układu krążenia, jako pierwszą przyczynę ich umieralności, budowa nowoczesnego, dobrze wyposażonego oddziału kardiologicznego ma bardzo istotne znaczenie. Z placówki tej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Woli, ale i dzielnic ościennych, a także pozostali warszawiacy. – powiedziała podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

Zdjęcia


Subskrybuje zawartość