Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
opublikowany: 21. stycznia 2019, Konrad Klimczak

W czwartek, 24 stycznia o godz. 10.00, w Sali Warszawskiej PKiN odbędzie się VI sesja Rady m.st. Warszawy (IV p., wejście główne od strony ul. Marszałkowskiej).


Pliki do ściągnięcia

  1. VI sesja Rady m.st. Warszawy - porządek obrad (plik: porzadek_vi_24_01_2019_1.pdf, rozmiar pliku: 200.67 KB)

opublikowany: 21. stycznia 2019, Konrad Klimczak
Miasto odzyskało już 73 nieruchomości

Dzięki regulacjom wprowadzonym w „małej ustawie reprywatyzacyjnej” miasto wydało kolejne decyzje i umorzyło roszczenia do nieruchomości na Targówku i Woli.


- To pierwsze tegoroczne decyzje dotyczące „śpiochów”. Dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej” umorzyliśmy już postępowania dotyczące 73 nieruchomości, w tym „śpiochów” przy ul. Pańskiej i Birżańskiej – mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie decyzje umorzeniowe dotyczące:

opublikowany: 18. stycznia 2019, Beata Wiśniewska
fot. E.Lach
Justyna Glusman w smogowozie.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają, czym warszawiacy palą w piecach. Wyposażeni w nowe drony kontrolują skład dymu lecącego z komina. Monitorowane są domy a także zakłady usługowe i produkcyjne.


Zawartość formaldehydów, cyjanowodoru oraz zawarte w dymie pyły PM10 i PM2,5 wskazują, czy w danym miejscu spalane są np. plastikowe butelki, muł lub też wilgotne drewno. Pomiar zebrany przez strażników zapisywany jest za pomocą specjalnej aplikacji wraz ze współrzędnymi geograficznymi GPS i godziną. W przypadku nieprawidłowości funkcjonariusze mogą wejść na posesje, przeprowadzić kompleksową kontrolę i wystawić mandat.

Zdjęcia


opublikowany: 18. stycznia 2019, Konrad Klimczak

W poniedziałek, 21 stycznia, o godz. 12.00 (Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, sala penthouse, poziom 2) zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową zapowiadającą tegoroczny program „Zima w mieście”.


W spotkaniu udział wezmą: Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Dariusz Dziekanowski, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy, Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

opublikowany: 18. stycznia 2019, Tomasz Demiańczuk

Bielańskie ulice po raz kolejny będą areną zmagań warszawskich biegaczy. Już w niedzielę, 20 stycznia, odbędzie się XXXVI Bieg Chomiczówki oraz XIV Bieg o puchar Bielan. Będą zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.


Nerudy). Jako pierwsi wystartują uczestnicy XIV Biegu o Puchar Bielan – o godz. 10.00. Trasa będzie prowadziła ulicami: J. Conrada – W. Bogusławskiego – Kwitnącą – B. Głowackiego – Żółwią – Mistrzowską – Sieciechowską – Brązowniczą – J. Conrada (chodnik po stronie północnej) – M. Dąbrowskiej – J. Bajana – Renesansową – Aspekt – droga wewnętrzna do TKKF Chomiczówka. Wszystkie ulice na trasie biegaczy będą wyłączone z ruchu samochodów. Możliwe będą również wstrzymania ruchu na ul. J. Conrada i ul. Kwitnącej w trakcie ich przekraczania przez biegaczy.

opublikowany: 18. stycznia 2019, Tomasz Demiańczuk
VI edycja Zawodów o Puchar Krecika

Młodzi narciarze na stok. Już w niedzielę, 20 stycznia, na Całorocznym Stoku Narciarskim „Szczęśliwice” (ul. Drawska 22) rozegrana zostanie kolejna edycja Zawodów o Puchar Krecika. Zapisy wciąż trwają.


Metro Warszawskie, Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” oraz Warszawski Klub Narciarski zapraszają najmłodszych warszawiaków do rywalizacji w slalomie gigancie. Zawodnicy będą klasyfikowani w pięciu kategoriach wiekowych, z podziałem na grupy dziewczynek i chłopców: dzieci najmłodsze (rocznik 2013 i młodsi); dzieci młodsze (2011-2012); dzieci (2009-2010); dzieci starsze (2007-2008) i młodzik (2005-2006). Zwycięzcy rywalizacji w każdej kategorii wiekowej otrzymają puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

opublikowany: 18. stycznia 2019, Konrad Klimczak
Do 18 lutego trwa zgłaszanie inicjatyw i organizacji

Pikniki rodzinne, kampanie społeczne czy festyny przygotowywane są często przez organizacje pozarządowe, będące ważnymi i niezbędnymi partnerami dla samorządu. W konkursie S3KTOR mieszkańcy mogą wyróżnić do 18 lutego organizacje, które zrealizowały najciekawsze projekty.


Każdego roku organizacje pozarządowe podejmują liczne inicjatywy na rzecz warszawiaków. Organizowane przez nie akcje i wydarzenia promują między innymi kulturę, aktywny i zdrowy styl życia, a także wspieranie osób potrzebujących. Miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi – wspiera ich działania, konsultuje dokumenty w komisjach dialogu społecznego, a także powierza im realizację zadań publicznych. W 2018 roku na rzecz organizacji pozarządowych przeznaczyliśmy ponad 168 mln złotych.

Zdjęcia


opublikowany: 18. stycznia 2019, Magdalena Łań
fot. Odznaką honorowego obywatela m.st. Warszawy odbiera wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Fot. R.Motyl

Radni przyznali honorowe obywatelstwo m.st. Warszawy zmarłemu tragicznie Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zwołanej 17 stycznia na wniosek prezydenta stolicy.


- Odszedł człowiek, który całym swoim życiem dawał dowód miłości Ojczyzny. Wielki patriota walczący z łamaniem demokracji, ograniczaniem wolności sądów, sprzeniewierzaniem się zasadom państwa prawa i konstytucji – powiedział podczas sesji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - Wolna, demokratyczna Polska to dobro, które kochał i rozumiał. Do końca był wierny Polsce demokratycznej, tolerancyjnej, otwartej – takiej bronił w swej małej ojczyźnie, w Gdańsku. Pan Paweł Bogdan Adamowicz prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu.

Zdjęcia


opublikowany: 18. stycznia 2019, Magdalena Łań
fot. Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza

W sobotę, 19 stycznia, została wprowadzona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoba narodowa po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.


W zawiązku z ogłoszeniem żałoby narodowej Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy zarządził:
- opuszczenie do połowy masztu flagi m.st. Warszawy na budynkach zajmowanych przez Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki organizacyjne;
- oflagowanie środków komunikacji miejskiej flagami przystrojonymi kirem;
- odwołanie wszelkich miejskich imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, rekreacyjnym, sportowym organizowanych przez miejskie jednostki organizacyjne.

opublikowany: 18. stycznia 2019, Magdalena Łań
fot. Ćwiczenia „Bezpieczne ferie 2019”

Zamarznięty zbiornik wodny może być śmiertelną pułapką. Jak niebezpieczne jest wchodzenie na lód, który z pozoru jest wytrzymały, zobaczyły dzieci z praskich szkół, które 17 stycznia obserwowały ćwiczenia służb ratowniczych.


Po wędkarzami załamał się lód. Przypadkowy świadek zdarzenia, znajdujący się na brzegu, zadzwonił po pomoc pod numer alarmowy 112. Na miejsce przybyły służby: Straż Pożarna i policja. Strażacy rozpoczęli akcję ratunkową z wykorzystaniem sań lodowych i katamarana lodowego.

Zdjęcia


Subskrybuje zawartość