Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Programisto, czekamy na Ciebie

publié: vendredi, 17. octobre 2014 - 14:16, Magdalena Łań

Trwa konkurs BIHAPI na stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Inteligentnych Miast. Jego efektem mogą być aplikacje służące zwiększeniu bezpieczeństwa osób starszych, czy przydatne w miejskiej rekreacji. Pierwsza sesja informacyjna dla uczestników już w poniedziałek, 20 października.


W poniedziałek, 20 października, zapraszamy na sesję informacyjną i warsztaty korzystania z API do Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Smolna 4 w godz. 16.00 – 21.00. Podczas części warsztatowej będzie możliwość konsultacji i bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy, Orange i partnerów konkursu w kwestiach związanych z zasadami konkursu, z udostępnieniem danych, procesem inwestycji w pomysł i firmę. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie terminali: smartfony/ tablety, do których można włożyć kartę SIM Orange. Organizatorzy udostępnią karty SIM zarejestrowane w systemie ekspozycji API.

- Warszawa wierzy w nowe technologie i ich znaczenie dla mieszkańców miast, i z powodzeniem je wykorzystuje. Mamy na swoim koncie np. „Virtualną Warszawę” – pierwszą na świecie mobilną nawigację dla osób niedowidzących, docenioną przez Bloomberg Philanthropies nagrodą w wysokości 1 mln euro. Liczę na to, że BIHAPI uszczęśliwi nie tylko zwycięzców, ale również warszawiaków – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu miejskich danych. Przykładem takich aplikacji mogą być rozwiązania służące zwiększeniu bezpieczeństwa osób starszych, czy ochronie dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści w Internecie, a także aplikacje społecznościowe przydatne w turystyce i rekreacji. Konkurs łączy trzy niezależne obszary: otwarte dane udostępniane przez samorządy, Internet, oraz API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne) ICT. Domeny te stanową unikalne, niewyczerpane źródła informacji, a połączenie ich na płaszczyźnie społecznej otwiera nowy rozdział w dziedzinie komunikacji.

To już druga edycja konkursu, organizowanego przez Centrum Badawczo Rozwojowe Orange Polska i miasto stołeczne Warszawę. W tym roku do inicjatywy dołączyły Poznań i Gdańsk. Orange udostępni swoje laboratoria oraz sieć Orange. Szczególna rola miast w tym przedsięwzięciu polega na udostępnieniu swoich danych publicznych np. geodezyjnych, o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, miejsc sportu, edukacji, urządzeń użytku publicznego i innych.

Zasady konkursu

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich programistów, z małych i średnich przedsiębiorstw, studentów, a także osoby indywidualne. Idea konkursu kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak, aby mogli rozwijać się w Polsce, zakładając swoje firmy w ekosystemie stworzonym przez sektor samorządowy przy wsparciu sektora prywatnego.

Uczestnicy mogą się zgłaszać do 4 listopada br. Następnie do 18 listopada br. odbędzie się pierwszy etap, czyli preselekcja projektów. Od 21 listopada do 15 grudnia br. potrwa faza developerska. Wyniki konkursu ogłoszenie zostaną do 31 stycznia 2015 r.

Łączna pula nagród to 33,5 tys. zł, w tym główna nagroda pieniężna 12 tys. zł. Dodatkowo zwycięzca weźmie udział w konferencji Geecon w roku 2015 w Krakowie, z możliwością prezentacji swojego Projektu, a na 3 uczestników – studentów – czekają praktyki studenckie w Orange Labs o czasie trwania 3 miesięcy.

 

Attachments to download

  1. Program (fichier: bihapi_plan_spotkania.doc, file size: 23.89 KB)