Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Pierwszy laureat Nagrody im. Konstantego Puzyny

publicado: lunes, 13. abril 2015 - 13:45, Rafał Motyl

Komuna// Warszawa została pierwszym laureatem Nagrody im. Konstantego Puzyny - „Kamyk” - przyznanej przez miesięcznik „Dialog”. Teatr otrzymał też nominację do Gwarancji Kultury, nagród dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku przyznawanych przez TVP Kultura.


Nagroda „Kamyk” została przyznana „za działalność teatralną łączącą sztukę i życie, twórczą oryginalność z zaangażowaniem w sprawy publiczne”.
Nagroda powstała z inicjatywy redakcji „Dialogu”, a fundatorem jest Instytut Książki. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Do Gwarancji kultury teatr otrzymał nominację za „wytrwałość w byciu na offie, za łączenie nowych form sztuki z refleksją nad społeczeństwem, oraz za przewrotną obronę mieszczańskich wartości w projekcie „My, mieszczanie”, zrealizowanym wspólnie z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu”.
Nominacje do Gwarancji Kultury zgłaszają krytycy współpracujący z TVP Kultura. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłaniają redaktorzy TVP Kultura. O przyznaniu nagrody w kategorii Kultura w sieci zadecydują internauci. Tegoroczni laureaci zostaną wyłonieni 25 kwietnia, podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura. Uroczystość będzie transmitowana na żywo od o godz. 20:00 na antenie TVP Kultura.

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, video instalacji i muzyki. W swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu.

Od 2007 roku grupa działa na warszawskiej Pradze w artystycznej kamienicy przy ul. Lubelskiej. Grupa prowadzi swoiste miejsce kultury, gdzie wystawiane są nie tylko sztuki teatralne, ale proponowane są także inne działania, angażujące publiczność, takie jak perfomance, wykłady, pokazy filmów i video, koncerty, dyskusje.
Spektakle Komuny były prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in.: w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Monachium czy Tbilisi.

20-letnia historia Komuny została opisana w Przewodniku Krytyki Politycznej wydanej pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W 2013 roku Komuna// Warszawa zainicjowała powołanie Instytutu Sztuk Performatywnych.

Teatr jest prowadzony przez organizację pozarządową, której współtwórcy angażują się w kulturalne życie Warszawy m.in. poprzez współtworzenie Programu Rozwoju Kultury do 2020 roku. Komuna od paru lat na swoją działalność artystyczną pozyskuje środki z miejskich otwartych konkursów ofert na realizację zadań z zakresu kultury.