Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Muzyka Chopina po raz 60. zabrzmi w Łazienkach

publicado: viernes, 17. mayo 2019 - 13:51, Konrad Klimczak
Koncerty w Łazienkach od lat cieszą się ogromną popularnością. Fot. Estrada fot. Koncerty w Łazienkach od lat cieszą się ogromną popularnością. Fot. Estrada

Plenerowe koncerty w scenerii Łazienek Królewskich to tradycja w propozycjach kulturalnych letniej Warszawy. W niedzielę, 19 maja, o godz. 12.00, 60. sezon Koncertów Chopinowskich zainauguruje występ Krzysztofa Jabłońskiego.


Klasyka w plenerze

Historia koncertów pod pomnikiem Fryderyka Chopina sięga 1959 roku. Od tego czasu muzyczne spotkania przeszły wiele metamorfoz. Początkowo sezon koncertowy inaugurowano koncertem z towarzyszeniem orkiestry. W latach 80. popołudniowy koncert miał formę słowno-muzyczną. Pod pomnikiem występowali nie tylko pianiści, ale i znani aktorzy recytujący poezję romantyczną.

Dzisiaj są to recitale zarówno młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na międzynarodowych scenach pianistów, jak i światowej sławy interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina.

W tym roku czeka nas 60. edycja cyklu koncertowego co roku cieszącego się rekordowo liczną publicznością – zarówno warszawiaków, jak i turystów. 

Inauguracja

Nowy sezon otworzy koncert Krzysztofa Jabłońskiego - laureata III Nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w roku 1985 oraz szeregu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych. 

Tego samego dnia o godzinie 16.00 wystąpi Antoni Besses, wybitny hiszpański pianista i laureat wielu wyróżnień. Besses pracuje w najbardziej prestiżowych miejscach i orkiestrach w Europie i Ameryce Północnej, zajmując się szerokim repertuarem.

Program koncertów znajduje się tutaj.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Odbywają się one w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 do końca września.

Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.