Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Centrum Kreatywności Targowa już działa

publicado: viernes, 23. septiembre 2016 - 11:01, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Centrum Kreatywności Targowa

Na warszawskiej Pradze powstało Centrum Kreatywności Targowa, które jest pierwszą z miejskich inwestycji dedykowanych sektorowi kreatywnemu. To równocześnie kolejny punkt wsparcia przedsiębiorczości, integrujący warszawskie inicjatywy ukierunkowane na jej rozwój.


Centrum Kreatywności mieści się przy ul. Targowej 56 w zrewitalizowanej kamienicy Mintera z 1867 roku, która znajduje się w samym centrum warszawskiej Pragi - w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński, Muzeum Warszawskiej Pragi i Bazaru Różyckiego. – Centrum powstało przede wszystkim z myślą o młodych przedsiębiorcach sektora kreatywnego. Umiejscowienie go w samym sercu Pragi ma też niebagatelne znaczenie. Jestem pewna, że funkcja i lokalizacja przyczynią się do rozwoju gospodarczego tej części Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

CK Targowa ma przede wszystkim pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości dla start-upów sektora kreatywnego i być dla nich zapleczem technicznym oraz instytucjonalnym. Ma to być miejsce wymiany doświadczeń, integracji inicjatyw i projektów. Wsparcie w Centrum obejmować będzie m.in. preferencyjne stawki czynszu, szkolenia i usługi doradcze oraz informacyjne.

Centrum, jako kolejny punkt na mapie Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej, będzie miejscem spotkania sektora biznesu z przedstawicielami branż kreatywnych. Centrum wyposażone zostało w nowoczesne pomieszczenia biurowe, przestrzenie konferencyjno-wystawiennicze jak i strefy wypoczynku. Najważniejszą jego częścią będą jednak pracownie twórcze zapewniające sprzyjające warunki dla rozwoju innowacyjnych pomysłów przedsiębiorcom działającym w branżach designu, mody, gier, architektury, filmu i wideo, muzyki, radio i tv, ICT, rzemiosła artystycznego, reklamy, fotografii, sztuk perfomatywnych, rynku sztuki i antyków czy rynku wydawniczego.

Centrum Kreatywności Targowa w liczbach
Ponad 3000 m2 przestrzeni dedykowanej dla przedsiębiorców sektora kreatywnego:

  • 33 pracownie twórcze
  • 6 sal konferencyjnych
  • powierzchnia wystawiennicza
  • czytelnia miejska
  • concept store (miejsce na promocję pomysłów inkubowiczów)
  • przestrzeń eventowa (m.in. przeszklony 360-metrowy dziedziniec)

Koszt uruchomienia Centrum Kreatywności to blisko 30 mln złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 14,5 mln zł.

Od października – spotkania, wydarzenia, wystawy
W trzy kolejne soboty października (1, 8,15.10) mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mieli okazję zobaczyć nie tylko zabytkową kamienicę, która odzyskała dawny blask, ale przede wszystkim poznać funkcjonalność nowego inkubatora dla kreatywnych start-upów. Będą to m.in. kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży, warsztaty sitodruku, spacery z przewodnikiem po najbliższej okolicy, pokazy filmów, wystawy i dyskusje.

A już 18 października w przestrzeniach przy Targowej 56 odbędzie się międzynarodowa konferencja PIPELINE SUMMIT dotycząca nowych technologii. Natomiast pod koniec miesiąca profesjonaliści branży muzycznej spotkają się w ramach Musik Export Conference (Warsaw Music Week PRO). W listopadzie będą spotkania w ramach projektu Textifood, konferencja dla branży gier wideo, targi przemysłów kreatywnych i wiele innych wydarzeń.

W październiku rozpocznie się również rekrutacja najemców pracowni i zainteresowanych wynajmem przestrzeni konferencyjno – wystawienniczych. Pracownie będą wynajmowane po preferencyjnych stawkach. Więcej informacji na ten temat będzie na stronie: www.firma.um.warszawa.pl

Kreatywnie na Pradze
Bardzo ważne jest umiejscowienie Centrum na Pradze-Północ, a jego włączenie w Zintegrowany Program Rewitalizacji wpłynie bez wątpienia na rozwój gospodarczy prawobrzeżnej Warszawy. Po Muzeum Warszawskiej Pragi, umiejscowieniu Google Campus w praskim Koneserze czy rozwijanym Kinie Praha, to kolejna przestrzeń na mapie kreatywnej, przyjaznej sztuce i twórcom części stolicy.

Centrum Kreatywności Targowa będzie naturalnym uzupełnieniem Centrum Przedsiębiorczości Smolna - pierwszego miejskiego inkubatora w Warszawie. Jest również pierwszą z miejskich inwestycji dedykowanych sektorowi kreatywnemu.

W następnych latach planowane jest otwarcie Centrum Kreatywności Nowa Praga. Przestrzeń usytuowana przy ul. Targowej 80 i Inżynierskiej 3 będzie udostępniona dla przedsiębiorców sektora kreatywnego, twórców kultury, mieszkańców jak i wszystkich zainteresowanych rozwojem swojej kreatywności.

Attachments to download

  1. Otwarte Soboty w Centrum Kreatywności Targowa (archivo: dni_otwarte_targowa.pdf, file size: 6276.98 KB)