Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa przyjazna uchodźcom

published: monday, 20. june 2005 - 1:01,

W Warszawie przebywa obecnie około 200 uchodźców. Największą grupę stanowią Czeczeńcy, za nimi: Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. – Warszawa jest najlepiej w Polsce przygotowanym miastem do przyjęcia uchodźców – mówi Agnieszka Kosowicz z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.


W Warszawie przebywa obecnie około 200 uchodźców. Największą grupę stanowią Czeczeńcy, za nimi: Ukraińcy, Białorusini i Gruzini.

Dziś obchodzimy Międzynarodowym Dniem Uchodźcy. Na świecie obchodzony jest w 100 krajach od 2001 roku; w Polsce w 12 największych miastach już od 11 lat. Odbywają się wówczas koncerty muzyki świata, festyny, wystawy, pokazy filmowe, lekcje w szkole poświęcone problemom uchodźstwa i tolerancji. Od soboty do poniedziałku stacje metra zapowiadały dzieci uchodźców, posługujące się poprawną polszczyzną. Na stacji metro Świętokrzyska jeszcze przez dwa tygodnie można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą uchodźcom.

"Warszawa jest miastem najlepiej w Polsce przygotowany do przyjęcia uchodźców" mówi Agnieszka Kosowicz z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. "Są tu cztery ośrodki (w tym dom dziecka dla dzieci bez opieki); oferuje darmowe lekcje języka polskiego; Polska Akcja Humanitarna prowadzi świetlicę dla dzieci zarówno polskich, jak i uchodźców a także klub pracy dla ich rodziców; Caritas jako jedyna organizacja w Polsce zatrudnia psychologów" dodaje.

Miasto odprowadza także składki zdrowotne na uchodźców, oferuje im pomoc prawną oraz socjalną. W lutym tego roku sfinansowało pobyt dzieci z Biesłanu w ośrodku zdrowotnym w Mielnie.

Tegoroczny Dzień Uchodźcy obchodzony jest (bo atrakcje i uroczystości trwają od połowy do końca czerwca) pod hasłem odwagi. Jak twierdzą organizatorzy Polska Akcja Humanitarna i Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców trzeba ją mieć, by najpierw ratować siebie i bliskich, potem rozpocząć życie w innym kraju i nierzadko w obcej kulturze; czasem wymaga jej także pomaganie uchodźcom.

Dzisiejszy dzień jest szczególnym dniem w roku, kiedy to uchodźcy czują, że ich losy nie są nam obojętne, a my mamy okazję zastanowić się nad prawami człowieka, solidarnością między ludźmi i tolerancją. Możemy sobie uświadomić, że pomagając im, wzbogacamy także swoje życie kulturalne czy obyczajowe, do którego cudzoziemcy dużo wnoszą.

A oto akcje i imprezy związane z Dniem Uchodźcy:
• Od 17 czerca dzialą internetowa gazeta dla uchodźców i o nich (www.refugee.pl).
• We wtorek o 20.00 w klubie Aurora odbędzie się koncert zespołu Que Sabroso.
• W czwartek w Empiku przy Marszałkowskiej uchodźcy czytać będą po polsku książki.