Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa dołączyła do Koalicji 5 frakcji

published: monday, 17. june 2019 - 15:04, Konrad Klimczak
Warszawa dołączyła do Koalicji 5 frakcji Warszawa dołączyła do Koalicji 5 frakcji

Spójny system eko-znaków na opakowaniach, edukacja o segregacji odpadów i promowanie odpowiedzialnej konsumpcji – to wyzwania, które zadeklarowała Warszawa dołączając do Koalicji 5 frakcji. Inicjatywa zrzesza już 26 organizacji, które działają w trosce o środowisko.


- Aby wdrożyć w życie ekologiczne rozwiązania musimy działać wspólnie. Miasta mają obowiązek edukowania, jak segregować odpady. Od grudnia prowadzimy kampanię #RadyNaOdpady i przygotowaliśmy już ponad tysiąc wskazówek dotyczących recyklingu. Jeśli producenci opakowań wprowadzą jednakowe oznaczenia, które w prosty sposób podpowiedzą, do którego pojemnika należy wyrzucić np. karton po mleku czy torebkę po herbacie, będzie to duże ułatwienie dla nas wszystkich. Liczę, że koalicja będzie się poszerzała nie tylko o kolejne gminy, ale również o następne przedsiębiorstwa – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W sobotę, podczas EKOPIKNIKU stolica oficjalnie włączyła się do Koalicji 5 Frakcji, w której są też organizacje odzysku, samorządy, NGO’sy, przedstawiciele branży handlu detalicznego, FMCG a także finansów. Wszystkich łączy jeden cel -  wprowadzenie na rynek spójnego systemu eko-oznakowań na opakowania. Inicjatywa jest odpowiedzią na obecną lukę w przepisach, które regulują kwestie dotyczące ochrony środowiska. Unia Europejska wyznaczyła państwom konkretne zadanie - poziom odzysku surowcowego w 2020 roku powinien wynosić 50%. Niewypełnienie zobowiązania wiąże się z wielomilionowymi karami dla naszego kraju, co może dotknąć każdą gminę.

Warszawa zadeklarowała edukację mieszkańców stolicy i urzędników o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych oraz promocję korzyści z recyklingu. Dodatkowo miasto będzie włączać tematykę segregacji odpadów do kolejnych prowadzonych projektów oraz szerzyć ideę Koalicji 5 frakcji wśród innych interesariuszy. Więcej informacji tutaj i na czysta.um.warszawa.pl.