Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Francuzi warszawiakom

published: wednesday, 11. may 2005 - 1:01,

Przyjaciele znad Sekwany obdarowali warszawiaków pomnikiem swojego wielkiego rodaka. Choć jest on kopią paryskiego monumentu, "nasz" de Gaulle jest nieco wyższy i wykonany z lepszego materiału.


Przyjaciele znad Sekwany obdarowali nas pomnikiem swojego wielkiego rodaka. Choć jest on kopią paryskiego monumentu, "nasz de Gaulle jest nieco wyższy i wykonany z lepszego materiału.

Wczoraj o 7.05 stanął na cokole pomnik gen. Charles"a de Gaulle"a. Przez 5 dni postoi przykryty czarną tkaniną, a w niedzielę o godz. 17.30 zostanie uroczyście odsłonięty w asyście władz francuskich.

Niemal 4-metrowy pomnik stanął przy rondzie imienia swojego bohatera. Miejsce nie jest przypadkowe: to właśnie tędy, w pobliżu Traktu Królewskiego, przechadzał się w czasach II Rzeczpospolitej młody de Gaulle, wtedy jeszcze kapitan.

Godną oprawę postumentu tworzą budynki Banku Gospodarczego z 1928 roku i Centrum Bankowo-Finansowego z 1948. Podpis pod statuą Charles de Gaulle, 1890-1970 swoją prostotą odpowiada formie całego projektu.

Pomysłodawcą pomnika jest Jean Caillot przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej Sekcji Polskiej. Statuę wykonał artysta rzeźbiarz Jean Cardot, natomiast cokół i jego otoczenie w kształcie okręgu Andrzej Kiciński, Marcin Bednarczyk i Robert Jaworski. Koszt prezentu szacuje się na 1,2 mln zł.

Kolejnych pomników w stolicy doczekają się jeszcze w tym roku gen. Stefan "Grot Rowecki (odsłonięcie 11 czerwca, róg Chopina i Al. Ujazdowskich) oraz ksiądz Ignacy Jan Skorupka (15 sierpnia, Praga). Dalsze plany przewidują umieszczenie na cokołach Romana Dmowskiego i Janusza Korczaka.