Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Dlaczego Warszawa?

opublikowany: 26 mar 2013 - 11:22, Małgorzata Borowicz

Warszawa jest głównym ośrodkiem gospodarczym i biznesowym kraju. Stolica Polski jest jedną z najważniejszych i największych metropolii w Europie Środkowo-Wschodniej o ogromnym potencjale inwestycyjnym.


Warszawa jest przyjaznym miastem zarówno dla inwestorów, jak i mieszkańców. W tym największym mieście w kraju o powierzchni 517 km2, ponad ¼ stanowią tereny zielone i tyle samo zajmuje też zabudowa mieszkaniowa. Pozostałe tereny to obszary przeznaczone na usługi, funkcje techniczne, produkcyjno-usługowe i użytki rolne. Dzięki takiemu ułożeniu, Warszawa jako jedyna ze stolic europejskich posiada niezwykle dobre perspektywy kształtowania pożądanej struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta ze względu na obecność terenów kwalifikujących się do przekształceń i uzupełnień oraz dostępność obszarów niezabudowanych. Nowe tereny do zabudowy poza strefą zurbanizowaną wynoszą ok. 100 km2.

Warszawa jest wiarygodnym i stabilnym partnerem do inwestycji długoterminowych. Świadczą o tym oceny ratingowe. Agencja Moody’s Investors Services przyznała Miastu rating międzynarodowy na poziomie A2 ze stabilną perspektywą, a agencja Fitch Polska S.A. przyznała Miastu długoterminowy rating krajowy na poziomie AAA również z perspektywą stabilną.

Atutem Warszawy są przede wszystkim jej mieszkańcy. W większości są to osoby w wieku produkcyjnym, z wysokimi kwalifikacjami i znający języki obce. Wielu młodych uzdolnionych ludzi przyjeżdża do stolicy na studia i zostaje tu na stałe. Także absolwenci uczelni innych polskich miast znajdują tutaj atrakcyjniejszą pracę. Dodatkowo, koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników w Polsce, są wciąż niższe niż w zachodniej Europie.

 

Destination?  Warsaw!

Warszawa znalazła sie w gronie pięciu najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w Europie - wynika z rankingu firmy CBRE ogłoszonego na targach MIPIM 2013. W "Badaniu intencji inwestorów w sektorze nieruchomości" liderem rankingu pozostaje Londyn.
Według badania przeprowadzonego w 2011 r.  przez Cushman & Wakefield Warszawa jest na pierwszym miejscu jako najatrakcyjniejsza lokalizacja w Europie pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. To właśnie Warszawa jest miastem, drugim po Moskwie, które może oczekiwać największego napływu firm zagranicznych w najbliższych pięciu latach - ogłosiła firma Cushman & Wakefield w raporcie „European Cities Monitor” (2010 r.). Podaż powierzchni biurowych w Warszawie jest najwyższa w Polsce i wynosi ponad 3,8 mln m2.

Warszawa jest w pierwszej trójce ulubionych przez przedsiębiorców europejskich metropolii! Według rankingu przeprowadzonego przez ECER-Banque Populaire (2010 r.) stolica Polski wyróżnia się ułatwionym dostępem do finansowania dla MSP oraz elastycznym prawem pracy. Badanie było przeprowadzone w 37 miastach, w 18 państwach Europy, przepytano 170 tysięcy przedsiębiorców. Warszawa zajęła trzecie miejsce, a pierwsze i drugie miejsca odpowiednio: Frankfurt i Malmoe. W 2009 r. Warszawa była na 10. miejscu.

Co czwarta nowa firma w Polsce powstaje w Warszawie, a 30% wszystkich firm z kapitałem zagranicznym obecnych w Polsce wybrało Warszawę. To pokazuje potencjał miasta.