Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wystawa „Daniel Rycharski. Strachy” - spotkanie prasowe

Veröffentlicht: mittwoch, 13. februar 2019 - 10:21, Justyna Michalak

W czwartek, 14 lutego, o godz. 11.00 (Muzeum nad Wisłą, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22) zapraszamy przedstawicieli mediów na spotykanie prasowe poświęcone wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”. W spotkaniu uczestniczyć będzie artysta, kurator i dyrekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Wystawa „Daniel Rycharski. Strachy” to część programu Muzeum, które poszukuje nowych języków opisu otaczającego nas świata, a także próba zwrócenia uwagi na jedną z najciekawszych i radykalnych postaw artystycznych w ostatnim czasie. 

Daniel Rycharski to artysta, który w swojej twórczości łączy aktywizm artystyczny z refleksją nad problemem tożsamości oraz granic przynależenia do wspólnoty religijnej. W swoich działaniach, w które angażuje mieszkańców rodzinnego Kurówka, opowiada o doświadczeniu bycia wierzącym artystą, a zarazem gejem pracującym w konserwatywnej społeczności nad nowymi sposobami emancypacji od rutynowych form religii. 

Śmiałe podejście Rycharskiego do wiary i chrześcijaństwa, które nie znajduje odpowiednika w sztuce polskiej, jest czynnikiem napędzającym jego praktykę artystyczną. Jako twórca współpracujący z tak różnymi grupami, jak stowarzyszenia rolnicze i religijne, koła gospodyń wiejskich czy aktywistów LGBT+ w swoich pracach mierzy się z wieloma społecznymi strachami i uprzedzeniami. Zebrane na wystawie obiekty opowiadają historię działań artysty, który przechodzi od chęci zorganizowania oddolnej rewolucji i wprowadzenia osób LGBT+ na równych prawach do Kościoła, do praktykowania wiary na własnych zasadach. Zakorzeniony przez różne instytucje i rodzinę w religii, poszukuje w danym zestawie pojęć i wartości nowej wersji projektu emancypacyjnego, który objąłby dotychczas wykluczanych, a który nazywa bezreligijnym chrześcijaństwem.
Wystawa „Daniel Rycharski. Strachy” jest raportem z kilkunastu lat pracy twórcy, który z naddatkiem wypełnia postulat poszukiwania alternatywy, jednocześnie czerpiąc obficie z kodów kultury popularnej, rozwijając nową interpretację sztuki współpracy na styku aktywizmu, działań politycznych i animacyjnych. 
Program:

10:45 Rejestracja uczestników 

11:00-12:30 Przywitanie uczestników. Zwiedzanie wystawy w towarzystwie artysty i kuratora Szymona Maliborskiego

Po oprowdzaniu przewidziany jest czas na zdjęcia, nagrania i wywiady.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu: iga.winczakiewicz@artmuseum.pl // tel. 575 000 986

materiały prasowe: prasa.artmuseum.pl

strona poświęcona wystawie: rycharski.artmuseum.pl