Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Włodarze miast z całego świata o doświadczeniach z Chin

Veröffentlicht: samstag, 4. april 2020 - 11:53, Dominika Wiśniewska

Członkowie organizacji C40 spotkali się w piątek, 3 kwietnia na telekonferencji, by poznać porady ekspertów z chińskich miast – Pekinu, Kantonu i Nanjing. Urzędnicy mówili, jak skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Najważniejsze kroki podejmowane przez chińskie władze polegały na aktywnym kontrolowaniu, a następnie separowaniu mieszkańców, którzy mogli stanowić najmniejsze nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa innych. Mierzono im temperaturę, wypełniano kwestionariusze elektroniczne oraz używano technologii cyfrowych. Bardzo ważny jest tu dostęp do testów dla wszystkich osób, u których pojawiają się nawet najmniejsze symptomy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W ramach konferencji zebrało się 50 burmistrzów z całego świata reprezentującymi ponad 400 milionów mieszkańców – od Los Angeles, San Francisco, Meksyku po Dubaj, Kuala Lumpur; od Seulu po Montreal, Madryt, Londyn, czy Freetown. Grupa C40 zrzesza ponad 100 miast walczących z groźnymi zmianami klimatycznymi. Teraz członkowie wymieniają się doświadczeniami i wiedzą o walce z epidemią.

Włodarze pytali chińskich urzędników m.in. o to, jak oddzielić i chronić inne szpitale od szpitali jednoimiennych, a także jak zwiększać bezpieczeństwo przy ograniczeniach poruszania się. Konsultowali też działania na przyszłość – jak powoli odchodzić od ograniczeń? Kiedy jest odpowiedni na to czas, jakimi danymi się posługiwać, i w jakiej kolejności zdejmować regulacje? Jak uniknąć powtórnej fazy zachorowań?

Eksperci z Pekinu, Kantonu i Nanjing opowiadali, że kontrolą objęte są wszystkie osoby wracające z podróży albo te, które miały nawet potencjalny kontakt z zarażonymi. Często i błyskawicznie testowany jest cały personel medyczny oraz wszyscy pacjenci szpitali – po to, żeby ograniczyć do minimum zarażenia w szpitalach.

Tang Xiaoping, dyrektor Komisji Zdrowia w Kantonie, podkreślił kluczowe środki skutecznego zapobiegania zakażeń Covid-19 - wczesne wykrywanie, wczesne zgłaszanie, wczesna izolacja i wczesna diagnoza.

W Nanjing, 27 marca zgłoszono tylko 94 potwierdzone przypadki zakażenia w mieście o populacji przekraczającej 8 milionów, a od 18 lutego nie zgłoszono żadnych nowych potwierdzonych przypadków lokalnych.

Podczas telekonferencji prezydent Warszawy oraz burmistrz Heidelbergu (Niemcy) i burmistrz Bridgewater (Kanada) również podzielili się doświadczeniami ze swoich miast. Członkowie grupy C40 są umówienia na kolejną sesję pytań i odpowiedzi oraz głębszą analizę.