Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Zobaczmy park fontann

opublikowany: piątek, 12. listopada 2010 - 11:14, Robert Trzaska
Wizualizacja fontann Wizualizacja fontann

Sobota, 13 listopada, na Podzamczu upłynie pod znakiem fontann. Będzie można podejrzeć maszynownię, posłuchać opowieści varsavianisty o fontannach, obejrzeć prezentację filmu z muzyką, która będzie towarzyszyła fontannom od wiosny.


Zapraszamy warszawiaków na Podzamcze (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie u zbiegu ulic Boleść i Sanguszki) na dzień otwarty multimedialnego parku fontann. W wydarzeniu udział wezmą Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski (wystąpienia przewidziano na godzinę 13.00).

Zaplanowano trzy godziny atrakcji, między  12.00 i 15.00 można będzie:

  •     zajrzeć do wnętrza parku maszynowego;
  •     zobaczyć animacje filmowe – pokazy, które od wiosny będą prezentowane na wodzie;
  •     wygrać nagrody niespodzianki w konkursach;
  •     posłuchać opowieści varsavianisty – Jarosława Kaczorowskiego, o fontannach w Warszawie.
  •     przewidziano specjalne atrakcje dla dzieci.Multimedialny park fontann na Podzamczu

Park fontann  będzie działał w nowoczesnej technologii pozwalającej na organizowanie widowisk „światło, woda, dźwięk” w zamkniętym obiegu wody. Głównym punktem parku jest  fontanna multimedialna zastępująca zaniedbany staw na Skwerze I Dywizji Pancernej. Teren od lat wykorzystywany był do organizacji imprez masowych. Wykonanie fontann zmienia charakter organizowanych imprez. Główną atrakcją są tańczące w rytm muzyki strumienie wody z synchronizowanych i podświetlanych dysz o szerokim spektrum możliwości, jak również utworzony z mgły ekran wodny, na którym wyświetlane będą projekty filmowe i laserowe. 

Główną oś założenia stanowi nowa fontanna multimedialna, będąca łącznikiem pomiędzy poszczególnymi strefami parku. Istotną ideą przestrzenną było stworzenie „parku fontann” – zespołu niezależnych obiektów, które działają jednocześnie oraz mają umożliwić niezapomniane wrażenia i zwiększyć atrakcyjność terenu. Dlatego też zaprojektowano fontannę główną, której kształt odzwierciedla poprzednie oczko wodne. Fontanna liniowa stanowi uzupełnienie układu i zamknięcie widokowe w trakcie widowiska multimedialnego. Dwa układy fontann – fontanny głównej i liniowej połączone są tunelem wodnym. Dodatkowym elementem jest fontanna dla dzieci – sucha. Jest ona oddalona od fontann prezentacyjnych, zlokalizowana w strefie zadrzewionej. Całość układu „spięta” będzie ławkami wijącymi się wzdłuż obrysu niecki wodnej.

Prowadzone są także prace towarzyszące polegające na remoncie nawierzchni alejek parkowych i oświetlenia. Zmodernizowano ścieżkę rowerową na odcinku ulica Boleść – Sanguszki, która została skonsultowana ze środowiskiem rowerowym.

Realizowany jest również projekt rewitalizacji zieleni w celu otwarcia widoków na Skarpę Warszawską i panoramę Nowego Miasta (zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Stołecznego Konserwatora Zabytków z dnia 30.07.2009 r.). W związku z prowadzoną inwestycją planuje się wykonanie nowych nasadzeń 17 sztuk jabłoni, 3 sztuk klonów o obwodzie pnia do 90 cm i wysokości do 9 m, 270 sztuk grabów oraz 770 m2 bylin.


Dzieje się nad Wisłą!
Multimedialny park fontann to kolejna atrakcja terenów nad Wisłą. Nieopodal fontann jeszcze w listopadzie staną rzeźby Magdaleny Abakanowicz. W ubiegły piątek zostało otwarte Centrum Nauki Kopernik. W przyszłym roku ruszy przebudowa bulwaru na odcinku od ul. Boleść (Stare Miasto) do wysokości ul. Tamka (II linia metra). Po następnych czterech latach warszawiacy dojadą pod pomnik Syrenki nad Wisłę budowanym właśnie centralnym odcinkiem II linii metra.


Wielkie otwarcie Multimedialnego Parku Fontann wiosną 2011.

Inwestycja została zrealizowana ze środków m.st. Warszawy oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji


Pliki do ściągnięcia

  1. plakat (plik: plakat.pdf, rozmiar pliku: 883.99 KB)
  2. prezentacja (plik: skwer2.pps, rozmiar pliku: 710 KB)