Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zobacz film o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim

opublikowany: poniedziałek, 5. sierpnia 2019 - 11:39, Magdalena Łań
Kadr z filmu "Generał Motyl", premiera 3 sierpnia.Fot. R.Motyl fot. Kadr z filmu "Generał Motyl", premiera 3 sierpnia.Fot. R.Motyl

Zapraszamy w weekendy, 10-11 i 17-18 sierpnia, do obejrzenia fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. "Motyl", w reżyserii Małgorzaty Bramy.


Pokazy odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Historia filmu oparta jest m.in. na relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu "Czata 49", podkomendnego "Motyla", żołnierzy ze Zgrupowania "Radosław" i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz Jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor - Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

"Motyl" był żołnierzem SGO "Polesie" walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.

Generał zmarł 3 sierpnia 2018r. W pierwszą rocznicę Jego śmierci w kinie Wisła odbyła się premiera filmu „Generał Motyl”. Dokument powstał przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy.