Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zmarł Zdzisław Sierpiński

opublikowany: środa, 21. lipca 2004 - 1:01,

W przededniu 60. rocznicy Powstania Warszawskiego, zmarł Zdzisław Sierpiński - dziennikarz i krytyk muzyczny, człowiek, który jako kpr. pchor. "Marek Świda" rozpoczął Powstanie Warszawskie"


W przededniu 60. rocznicy Powstania Warszawskiego, zmarł Zdzisław Sierpiński - dziennikarz i krytyk muzyczny, człowiek, który jako kpr. pchor. "Marek Świda" rozpoczął Powstanie Warszawskie".

"Marek Świda", 1 sierpnia 1944 roku na Żoliborzu rozpoczął Powstanie Warszawskie, przed wyznaczona godziną "W". Zdzisław Sierpiński, żołnierz plutonu 226. z 9. Kompanii Dywersji Bojowej "Żniwiarz" uczestniczyl w pierwszym starciu z Niemcami o godzinie 13.50. Również w Śródmieściu i na Woli walkę rozpoczęto przed wyznaczonym czasem - około godziny 16.30.

Po wojnie Zdzisław Sierpiński przez ponad 50 lat był redaktorem muzycznym "Życia Warszawy", znanym i cenionym krytykiem muzycznym.
Urodził się 20 stycznia 1924 roku. Podczas okupacji walczył w Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim był dowódcą oddziału 9.tej kompanii dywersyjnej. Od 1945 roku zajmował się dziennikarstwem. W 1952 roku ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Był stałym współpracownikiem radia i telewizji, pisał do dwutygodnika "Ruch Muzyczny", "Jazzu" i "Poradnika Muzycznego". Od 1959. współpracował z wieloma polskimi periodykami i zagranicznymi oraz z Fimem Polskim.
Był autorem cotygodniowych felietonów w "Życiu Warszawy" zatytułowanych "Impresje spoza pięciolinii", pisał artykuły, które zainicjowały akcje społeczne utworzenia muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, zorganizowanie Koncertów Chopinowskich w Teatrze Rozrywki w Warszawie oraz wielu innych. Napisał scenariusze do 8. filmów o tematyce muzycznej "Godzina Orfeusza" nadawanych przez telewizję w latach 1971-75.

Zdzisław Sierpiński działał w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, był członkiem zarządu tego stowarzyszenia. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Stolica przyznała mu Złotą Odznakę Honorową "Za zasługi dla Warszawy".
Oprócz muzyki miał jeszcze jedną pasję: hodował róże.