Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zielone spotkania z klimatem

opublikowany: poniedziałek, 20. maja 2019 - 9:18, Konrad Klimczak
Sadzenie ogrodów deszczowych Sadzenie ogrodów deszczowych

Jak powstrzymać zmiany klimatu w mieście? Czym są ogrody deszczowe i czy warto zakładać ogródki społecznościowe? Odpowiedzi na pytania poznają uczestnicy warsztatów „Spotkania z klimatem”. Warszawiaków czekają rozmowy o ochronie środowiska, praktyczne porady oraz wspólne sadzenie roślin.


Zmiany klimatu w polskich miastach powoli stają się codziennością – fale upałów, ulewne deszcze czy susze to tylko kilka negatywnych skutków, które z czasem mogą się nasilić. Jak im zapobiegać? O tym będą dyskutować uczestnicy „Spotkań z klimatem”. Na trzygodzinnych warsztatach poznają możliwości gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej, taktyki zmniejszania efektu wysp ciepła oraz metody ograniczenia hałasu. Prowadzący powiedzą, jak stworzyć ogródek społecznościowy, w którym sąsiedzi wspólnie sadzą i pielęgnują jadalne rośliny oraz zioła. Eksperci przedstawią też pomysły na aranżację zielonych dachów bądź ścian budynków oraz podstawy funkcjonowania ogrodów deszczowych. W drugiej części spotkania uczestnicy wspólnie posadzą rośliny oczyszczające deszczówkę m.in. z metali ciężkich. Organizatorzy zapewniają narzędzia ogrodnicze i poczęstunek. Na warsztaty warto wziąć strój do prac w ogrodzie, odpowiedni do warunków pogodowych.

Harmonogram najbliższych spotkań:

  • piątek, 10 maja, godz. 17.00-20.00 - Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Spiskiej 1 i podwórko przy ul. Białobrzeskiej 66b (Ochota),,
  • niedziela, 19 maja, godz. 11.00-14.00 - Szkoła Podstawowa nr 319, ul. Wokalna 1 i ogród deszczowy przy Szkole Podstawowej nr 9 STO (Ursynów),
  • środa, 22 maja, 17.00-20.00 - Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6 (Śródmieście),
  • niedziela, 26 maja, godz. 11.00-14.00 - Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Siennicka 40 (Praga-Południe),
  • wtorek, 28 maja, godz. 17.00-20.00 - Szkoła Podstawowa nr 209, ul. Reymonta 29 (Bielany),
  • piątek, 31 maja, godz. 17.00-20.00 - Szkoła Podstawowa nr 312, ul. Umińskiego 1 (Praga-Południe),
  • sobota, 1 czerwca, godz. 11.00-14.00 - podwórko przy ul. Białobrzeskiej 66b (Ochota).

Kameralne warsztaty dla dorosłych i dzieci, organizowane we współpracy z Fundacją Sendzimira, odbędą się na Bielanach, Ochocie, Pradze-Południe, w Śródmieściu oraz na Ursynowie. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy  za pomocą formularza dostępnego tutaj. Zajęcia prowadzone są w ramach projektu ADAPTCITY. Więcej informacji o strategii adaptacji miasta metropolitalnego do zmian klimatu w broszurze.