Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zgłoś czy w Twoim domu jest azbest

opublikowany: poniedziałek, 4. lutego 2019 - 12:25, Magdalena Łań
Zgłoś czy w Twoim domu jest azbest fot. Zgłoś czy w Twoim domu jest azbest

Azbest może znajdować się w elewacjach, pokryciach dachowych, przewodach kanalizacyjnych a także w podłogach z PCV. Mieszkańcy muszą zgłosić miastu wszystkie wyroby azbestowe, które znajdują się w ich domach.


Warszawiacy muszą sprawdzić stopień zużycia materiałów zawierających azbest i określają, jak szybko należy je wymienić bądź usunąć. Mocno uszkodzone wyroby azbestowe mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników oraz środowisko. Obowiązkowe zgłoszenia przyjmowane są w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców i stołecznym Biurze Ochrony Środowiska. Wskazówki dla mieszkańców wraz z potrzebnymi formularzami dostępne są tutaj. W przypadku wątpliwości, warszawiacy mogą skorzystać z pomocy pracowników Wydziałów Obsługi Mieszkańców bądź kierować zapytania do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Usuwanie azbestu
Firmy zajmujące się usuwaniem wyrobów azbestowych odpowiedzialne są zarówno za likwidację materiałów, transport odpadów, jaki i dokonanie wszelkich formalności związanych z pracami budowlanymi. Samodzielne usuwanie azbestu jest niebezpieczne, a za magazynowanie odpadów w nieodpowiednich miejscach bądź wywożenie ich do lasu, można otrzymać karę grzywny. Wykaz firm usuwających azbest znajduje się tutaj.  

Dofinansowanie inwestycji
Warszawiacy mogą skorzystać z dofinansowania na likwidację wyrobów zawierających azbest. Miasto pokrywa do 100 proc. kosztów demontażu, pakowania, wywozu oraz przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Wnioski o dotację do inwestycji realizowanej w tym roku można składać do 31 marca. Więcej informacji tutaj.Pliki do ściągnięcia

  1. Ulotka informacyjna - azbest (plik: ulotka_informacyjna_azbest.pdf, rozmiar pliku: 2445.27 KB)