Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym

opublikowany: środa, 31. stycznia 2018 - 15:14, Magdalena Łań
Konferencja prasowa nt. szczepień. Fot. E.Lach fot. Konferencja prasowa nt. szczepień. Fot. E.Lach

5 lutego stołeczny ratusz rusza z kampanią społeczną „Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym”. Podczas konferencji prasowej ukazano skalę problemu i skutki uchylania się rodziców od obowiązkowych szczepień dzieci.


- O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale niestety problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – powiedział na konferencji prasowej Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. – Warszawa niestety nie jest na najlepszej pozycji, ruch antyszczepionkowy ma związek z poziomem edukacji, dlatego poprzez edukację i takie kampanie chcemy odwrócić ten trend.

Według statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie liczba osób uchylających się od szczepień rośnie. W 2012 roku w Warszawie było ich 432, w 2017 2085 ( dane z czerwca). Stołeczna kampania zwraca uwagę na dwie choroby – bardzo groźne i niestety ciągle obecne – krztusiec i odrę. W stolicy na krztusiec w roku 2010 zachorowało 59 dzieci w 2016 r. 359. Na odrę odpowiednio zero i troje dzieci.

Szczepionki przeciw tym jednostkom, które są obowiązkowe, całkowicie eliminują zagrożenie zachorowania. Więcej nt. statystyki wyszczepień i zachorowań w prezentacji poniżej.
Szczepieniom na różne choroby powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli, bo dzięki temu nie stają się zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków. Problem ten podkreśliła prof.  dr hab. Teresa Jackowska, konsultant krajowy pediatrii.

- Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki – podkreśliła prof. T. Jackowska – Tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem.

Dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Paweł Chęcński poinformował także o programach szczepionkowych organizowanych przez m.st. Warszawę.
Warszawiacy, którzy ukończyli 65 rok życia, są zameldowani na stałe lub czasowo w stolicy oraz osoby rozliczające podatek dochodowy (PIT) w stołecznych urzędach skarbowych, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.

Stołeczny ratusz szacuje, że w obecnym sezonie (2017r. szczepienia trwają od września do grudnia) przeciwko grypie zaszczepi się ponad 65 tys. seniorów. Na ten cel miasto przeznaczyło 2 331 918 zł. Dostępność programu jest bardzo duża – mieszkańcy mogą przyjść na szczepienie do 176 przychodni.
Program realizowany jest od 2004 r., wykonano 781 000 szczepień. Środki wydane na program to 24 800 000 zł.

Szczepienia w domach opieki i noclegowniach
Warszawa od kilkunastu lat realizuje program skierowany do seniorów, pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk - czyli osób, u których do zainfekowania może dojść łatwo, a powikłania po zachorowaniu bywają groźne.

W placówkach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego ze szczepień przeciwko grypie skorzysta w 2017 r. ponad 630 osób, za ponad 20 tys. zł. Program takiej profilaktyki realizowany jest od 2007 r., wykonano w ramach niego 5 700 szczepień. Środki wydane na program to 176 000 zł.

Miasto przewiduje, że w 19 noclegowniach ze szczepień przeciwko grypie skorzysta blisko 700 osób bezdomnych. Warszawa na szczepienie połączone z badaniem pacjentów przeznaczyła ponad 50 tys. zł. Program realizowany jest od 2004 r. Wykonano 9 000 szczepień. Środki wydane na program to 650 000 zł.

W 2013 r. oraz w 2015 r. Miasto Stołeczne Warszawa zostało wyróżnione
w konkursie Samorządowy Lider w Ogólnopolskim Programie Zwalczania Grypy.

Szczepienia przeciw pnemokokom
W ramach programu zdrowotnego „Zdrowie, Mama i Ja  miasto prowadzi profilaktykę zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia. Program realizowany jest od 2012 r. Zaszczepiono 23 300 dzieci (średnio 4 100 rocznie). Środki wydane na program to 24 800 000 zł.

Kampania  społeczna „ Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym” trwa dwa tygodnie od 5 lutego. Spoty będą widoczne w komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych.

Pliki do ściągnięcia

  1. Inforamcja o edukacji nt. szczepień (plik: info_pras_szczepienia_-_edukacja.doc, rozmiar pliku: 297 KB)
  2. Prezentacja - statystyki sanepidu (plik: szczepienia_do_wydruku.pps, rozmiar pliku: 3286 KB)