Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zapraszamy na samorządową debatę o dronach

opublikowany: wtorek, 6. lutego 2018 - 13:23, Magdalena Łań

W czwartek, 8 lutego, zapraszamy przedstawicieli mediów na samorządową debatę pod hasłem „U-space: trzeci wymiar miasta. UE – samorządy – drony”. Spotkanie o godz. 11.00 otworzy Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.


Debatę, która odbędzie się w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56), prowadzić będą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz eksperci z sektora publicznego, naukowego i biznesowego.

O godz. 11.00. spotkanie otworzą Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy, Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji „Instytut Mikromakro” oraz Tomasz Fijołek, zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich.

W dalszej części wydarzenia uczestnicy poznają, m.in. założenia rządowego programu wsparcia dla bezzałogowych systemów latających oraz wizję nowych przepisów unijnych w sprawie dronów. Warszawa, we wspólnej prezentacji z Politechniką Warszawską, zaprezentuje także możliwe scenariusze zastosowania dronów do realizacji działań na rzecz mieszkańców. Najważniejszym elementem wydarzenia będzie jednak debata, w trakcie której samorządowcy i eksperci porozmawiają o tym, jak otwierać miasta na systemy bezzałogowe i inne trendy technologiczne.

Pełny program debaty „U-space: trzeci wymiar miasta. UE – samorządy – drony”, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawę i Fundację „Instytut Mikromakro” w załączeniu, a więcej informacji tutaj.

Drony wykorzystywane są dziś do monitorowania ruchu ulicznego, poszukiwań osób zaginionych i prowadzenia działań rozpoznawczych, w geodezji i kartografii, planowaniu urbanistycznym, gospodarce przestrzennej. Służą zabezpieczaniu imprez masowych i śledzeniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, monitorowaniu stanu środowiska. Wspomagają osiąganie świadomości sytuacyjnej w sytuacjach kryzysowych. Coraz częściej używane są do celów transportowych i w logistyce, nawet w tak specjalizowanych zastosowaniach, jak np. w transport krwi.  Mogą monitorować miejskie lasy i parki, stan rzek i wałów przeciwpowodziowych oraz infrastruktury drogowej. Będą standardowym narzędziem do inspekcji miejskich inwestycji budowlanych, infrastruktury, obiektów liniowych oraz dokonają kontroli obiektu użyteczności publicznej. Specjaliści przewidują, że działanie dronów stanie się z czasem zautomatyzowane i zintegrowane z innymi systemami inteligentnego miasta. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2050 r. branża dronów może stworzyć w UE około 150 tys. miejsc pracy.

Pliki do ściągnięcia

  1. Program u-space (plik: program_u-space.pdf, rozmiar pliku: 649.2 KB)