Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zamknięcie ulicy Kondratowicza coraz bliżej

opublikowany: wtorek, 12. lutego 2019 - 11:36, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
U zbiegu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Chodeckiej powstaje rondo

Trwają przygotowania do wdrożenia zmian w ruchu na czas budowy metra na Bródnie. Na drogach pojawia się nowe oznakowanie, a na ulicy Matki Teresy z Kalkuty dobudowywane są nowe jezdnie. Wykonawca zapowiada zamknięcie ulicy Kondratowicza na pierwszy weekend marca.


Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu na objazdach, niekorzystne warunki pogodowe oraz zmiany w projekcie organizacji ruchu, wykonawca zdecydował się na zmianę terminu zamknięcia ul. Kondratowicza. Wyłączenie tej głównej arterii Bródna nastąpi w weekend 1-3 marca.

Zmiany dla autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego zaczną obowiązywać w nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 marca) dla linii nocnych, a dla linii dziennych – od soboty, 2 marca od początku kursowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przy panującej w ostatnich tygodniach pogodzie nie było możliwości wprowadzenia nowej organizacji ruchu w sposób bezpieczny dla kierowców. Wahania temperatur wynosiły nawet 10 st. C. Silne mrozy, odwilż i śnieżyce uniemożliwiły wykonywanie nowego oznakowania na nawierzchniach jezdni. Jego brak stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Potrzeby mieszkańców
Od trzech tygodni trwa akcja informacyjna skierowana do mieszkańców Bródna. Odbyły się już dwa spotkania informacyjne (22 oraz 24 stycznia). Łącznie wzięło w nich udział niemal 700 mieszkańców. Informacje o zmianach pojawiały się m.in w Urzędzie Dzielnicy, na przystankach autobusowych oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. W ostatnich tygodniach mieszkańcy zgłaszali konieczność wprowadzenia zmian w zakresie zaprojektowanych organizacji ruchu. Zmiany dotyczą zwłaszcza wytyczenia nowych miejsc parkingowych. Tam, gdzie jest to możliwe drogowcy budują dodatkowe zatoki postojowe.

Trwają prace przy ul. Matki Teres z Kalkuty
Obecnie na ul. Matki Teresy z Kalkuty, na odcinku od ul. Chodeckiej do św. Wincentego, wytyczane są buspasy w obydwu kierunkach. Dlatego jezdnia na tym odcinku jest specjalnie tak poszerzana, by dla kierowców samochodów osobowych pozostało (tak jak do tej pory) po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Dodatkowo, u zbiegu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Chodeckiej powstanie rondo. Na czas robót przebudowywany fragment ulicy Matki Teresy z Kalkuty został zamknięty. Z uwagi na warunki atmosferyczne oraz zmiany w projekcie czasowej organizacji ruchu, prace w tym rejonie potrwają jeszcze dwa tygodnie (do około 23 lutego).

Ruszają nowe buspasy
Drogowcy wyznaczają specjalne pasy dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego (tylko w jednym kierunku) na ulicach: Chodeckiej (od Krasiczyńskiej w kierunku Matki Teresy z Kalkuty), Łojewskiej (w kierunku Łabiszyńskiej) oraz Wyszogrodzkiej i Bartniczej (w kierunku P. Wysockiego). Pierwsze z nich zostaną uruchomione w środę, 13 lutego. Wówczas nowa organizacja ruchu z buspasami zostanie wdrożona na ulicach Bartniczej, Wyszogrodzkiej oraz Chodeckiej na odcinku od ul. Kondratowicza do ul. Matki Teresy z Kalkuty. Z kolei w piątek, 15 lutego, czasowa organizacja ruchu z pasami dla autobusów zostanie wprowadzona na ulicach Łojewskiej i Chodeckiej – na odcinku od ul. Kondratowicza do ul. Krasnobrodzkiej.

Ze szczegółami zmian związanymi z budową II linii metra na Bródnie można zapoznać się tutaj.