Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Zakręć z Veturilo - ruszyła miejska wypożyczalnia rowerów

opublikowany: czwartek, 2. sierpnia 2012 - 15:34, Robert Trzaska
R. Motyl fot. R. Motyl
Prezydent zainaugurowała system wypozyczalni rowerów

W stolicy można już korzystać z Veturilo – systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Na ulicach w centrum Warszawy, na Ursynowie i na Bielanach pojawiło się 55 stacji, w których dostępnych jest 1000 rowerów.


System wypożyczalni zainaugurowała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie Leszka Ruty, dyrektora ZTM oraz Ryszarda Szurkowskiego, byłego mistrza świata w kolarstwie.

Przykład roweru publicznego w Warszawie pokazuje, że jeśli pomysł jest dobry i wart zainteresowania, prędzej czy później zostanie zrealizowany. Od dziś warszawiacy i turyści przemieszczający się po mieście, będą mogli robić to na dwóch kółkach za darmo lub za niewielką opłatą. Docelowo do dyspozycji warszawiaków będzie ponad 2100 pojazdów w 127 stacjach – to niemal dwukrotnie więcej niż w Wiedniu, który jest miastem o porównywalnej wielkości i niemal 20 razy więcej niż w Rydze.- powiedziała Prezydent Warszawy.

Korzystanie z systemu Veturilo jest bardzo proste, podobnie jak jazda rowerem. Każda ze stacji, składająca się z jednego lub kilku stojaków zostanie wyposażona w panel z klawiaturą, czytnikiem i wyświetlaczem. Za jego pomocą będzie można wypożyczyć  i zwrócić rower oraz zarejestrować się w systemie. Wszystkie instrukcje są dostępne w czterech  wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej).

Pierwsze 20 minut jazdy na rowerze jest bezpłatne. Za czas wypożyczenia od 21 minut do godziny zapłacimy złotówkę. Druga godzina kosztuje 3 zł, trzecia – 5 zł, a każda następna – 7 zł.

Nazwa systemu pochodzi z języka esperanto i oznacza „pojazd, środek transportu”. Została wybrana w konkursie spośród prawie tysiąca propozycji.

Pliki do ściągnięcia

  1. lista lokalizacji stacji (plik: lokalizacja_stacji_systemu_veturilo.doc, rozmiar pliku: 35 KB)