Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Złota rączka znów będzie pomagać seniorom

opublikowany: wtorek, 17. września 2019 - 10:18, Magdalena Łań
Wyniki pilotażu Złotej rączki fot. Wyniki pilotażu Złotej rączki

Kończy się pilotaż programu dla seniorów „Złota raczka”. Miasto ogłosiło właśnie konkurs dla organizacji pozarządowych na jego kontynuację.


Program jest skierowany do warszawianek i warszawiaków którzy ukończyli 75 r.ż. i mieszkają samotnie. Polega on na bezpłatnym świadczeniu usług drobnych napraw domowych takich jak cieknący kran, przykręcenie wyłącznika, zawieszenie karnisza czy lampy, naprawy drzwiczek w kuchennych szafkach.

- Celem tego projektu, tak pozytywnie przyjętego przez seniorów, jest zmniejszenie poczucie bezradności i poprawa jakości życia bez usterek czy niedziałających urządzeń domowych, a także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, bowiem do naprawy przychodzi sprawdzony i wcześniej umówiony fachowiec – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Na potrzebę kontynuacji tego pomysłu zwracał uwagę prezydent Rafał Trzaskowski w swoim programie „Warszawa dla seniorów”. „Złota rączka” spotkała się z wielkim zainteresowaniem starszych mieszkańców – od listopada zeszłego roku do dziś skorzystało z pomocy fachowców 758 osób, dla których przeprowadzono 1432 naprawy.

Na rzecz seniorów będą świadczone usługi niewymagające dużych nakładów finansowych i specjalistycznych uprawnień oraz możliwe do zrealizowania w trakcie jednej wizyty. Ważnym aspektem programu jest oferta dla specjalistów od napraw 60+ (np. hydraulików, elektryków itp.), którzy będą chcieli aktywnie zaangażować się w realizację tego projektu. Dzięki temu możliwe staje się zwiększenie aktywności zawodowej i wolontariackiej seniorów, poprzez włączenie ich do projektu.

Program rusza od października tego roku i będzie realizowany do czerwca 2021 r. za 760 000 zł.z budżetu miasta.