Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne

opublikowany: poniedziałek, 11. grudnia 2017 - 15:58, Konrad Klimczak
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy przełamała się opłatkiem z mieszkańcami podczas zeszłorocznego Warszawskiego Spotkania Wigilijnego Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy przełamała się opłatkiem z mieszkańcami podczas zeszłorocznego Warszawskiego Spotkania Wigilijnego

W niedzielę,17 grudnia, w godz. 13.00-17.00, zapraszamy mieszkańców na wspólne biesiadowanie w niepowtarzalnym klimacie świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne Warszawskie Spotkanie Wigilijne po raz pierwszy będzie na ul. Ząbkowskiej.


- To wyjątkowa okazja do spotkania i integracji warszawiaków w magicznej świątecznej atmosferze. Zapowiada się ciekawy dzień przede wszystkim dla naszych najmłodszych mieszkańców, na których będzie czekał Mikołaj, ale i wiele innych atrakcji, jak spektakle, zajęcia plastyczne i warsztaty. Świąteczny nastrój podkreślą również specjalnie przygotowane na tę okazję iluminacje. Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego biesiadowania – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.

Warszawskie Spotkanie Wigilijne to wyjątkowa okazja do wspólnego spędzenia czasu. W domowej atmosferze, przy choince oraz akompaniamencie kolęd, warszawiacy zgodnie ze świąteczną tradycją, zasiądą do wigilijnego stołu, który powstanie wzdłuż ul. Ząbkowskiej. Do wspólnego świętowania z mieszkańcami, składania życzeń oraz dzielenia się opłatkiem przyłączą się władze Warszawy.

Biesiadowanie przy 200-metrowym stole

Głównym punktem wystroju będzie długi 200-metrowy stół, pokryty białym obrusem i dekoracją z gałęzi jodły. Nad głowami mieszkańców zawiśnie żarówkowa girlanda w stylu retro, uzupełniona lekkimi i zwiewnymi dekoracjami ze wstążek. Na stole będą także śpiewniki, aby wszyscy warszawiacy mogli nie tylko biesiadować, ale także wspólnie kolędować. Wokół namiotów ze stołami zostaną ustawione choinki rozżarzone lampkami świątecznymi. W ich pobliżu pojawią się stare kredensy pełne ręcznie robionych prezentów, wykonanych przez samych mieszkańców podczas cyklu warsztatów „Warszawiacy warszawiakom”.

Iluminacje i hologram świętego Mikołaja

Warszawskie Spotkanie Wigilijne wzbogacą elementy multimedialne. Kamienice rozbłysną światłem i specjalnie na tę okazję przygotowanymi iluminacjami, które wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Pomiędzy kamienicami, w jednej z bram, będzie czekał interaktywny, holograficzny Mikołaj zagadujący mieszkańców i (być może) spełniający ich życzenia. Będzie to okazja, szczególnie dla najmłodszych warszawiaków, by zapytać Mikołaja, czy dotarł do niego list, a nawet usłyszeć, co tym razem przygotował dla nas pod choinkę.

Kolędy i rzeźbienie lodowej syrenki

Czas przy wigilijnym stole umilą dźwięki kolęd i pastorałek w wykonaniu zaproszonych artystów. Tego dnia wystąpią m.in.: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Trupa Teatralna - Warszawiaki, Jakub Jurzyk, Karolina Jarzyńska oraz Teatr Baza ze spektaklem dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Artyści z Polskiego Związku Głuchych zaprezentują świąteczny repertuar w języku migowym. Będziemy również świadkami wyjątkowego procesu twórczego -  Jan Kubicki, w trakcie spotkania, wyrzeźbi warszawską syrenkę z bloku lodowego.

Organizując wydarzenie, miasto nie mogło zapomnieć o najbardziej wymagających,  najmłodszych warszawiakach. Na Ząbkowskiej będą zajęcia plastyczne i warsztaty dla dzieci, przygotowane przez Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA oraz Stowarzyszenie Mamy Czas.

Dostęp dla wszystkich mieszkańców

Miejsce wigilijnego spotkania będzie dostępne dla wszystkich gości - starszych i bardzo młodych, sprawnych i potrzebujących wsparcia. Pamiętamy również o szczególnych potrzebach mieszkańców z niepełnosprawnościami. Oba wejścia na teren imprezy, tj. od ul. Targowej oraz od ul. Brzeskiej, a także wejścia do namiotów wyposażone będą w podjazdy. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na wsparcie asystentów.

Zapewniamy również tłumacza języka migowego, który będzie obecny na scenie. Dodatkowo obok sceny zostanie zainstalowany telebim, na którym będą wyświetlane teksty kolęd i pastorałek.

Warszawiacy warszawiakom

W oczekiwaniu na XIV Warszawskie Spotkania Wigilijne zapraszamy mieszkańców do udziału w ostatnich warsztatach „Warszawiacy warszawiakom”:

Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza – warsztaty rodzinne tworzenia aniołków i dzwonków na wigilijne drzewo:
• 12 grudnia, w godz. 17.00-19.30 – Biblioteka Sąsiedzka w Centrum Kreatywności (ul. Targowa 56)

Fundacja Zmiana – warsztaty z tworzenia zakładek:
• 12 grudnia, w godz. 16.00-19.00 - Stowarzyszenie dla Rodzin. Biblioteka przy ul. Kuflewskiej 6.

Kolędnicy zapraszają na XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Zgodnie z tradycją, Trupa Teatralna - Warszawiaki poprzez kolędowanie będzie zapraszać na XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne. Spotkamy ich w:

  • piątek, 15 grudnia, w godz. 14.00-16.00 - plac Bankowy i plac Teatralny
  • sobota, 16 grudnia, w godz. 14.00-16.00 - okolice dworca Wileńskiego, Ząbkowska, Targowa

W załączeniu szczegółowy program XIV Warszawskiego Spotkania Wigilijnego. Więcej informacji: www.politykaspoleczna.um.warszawa.pl.