Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Świąteczne drzewa

opublikowany: poniedziałek, 10. października 2016 - 14:58, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Inauguracja 14. edycji Święta Drzewa

Z okazji Święta Drzewa na Polu Mokotowskim uroczyście zasadzono pięć buków czerwonych i wiśnię ptasią. Wspólne sadzenie drzewek uświetniło inaugurację 14. edycji tego wydarzenia. Warszawa jest wieloletnim partnerem Święta Drzewa za co otrzymała nagrodę – Kryształowe Czarodziejskie Drzewo 2016.


Jesteśmy na terenie jednego z największych parków w stolicy – rozpoczął Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Areał Pola Mokotowskie będzie się niebawem powiększał. Wkrótce będziemy zagospodarowywać część parku, którą niegdyś zajmowała baza MPO. Dzięki konsultacjom społecznym udało nam się wyznaczyć kierunek zmian, które przejdzie park – dodał.

14. Święto Drzewa obchodzone jest pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól”. Choć hasło można odnieść wprost do nazwy parku w którym odbywała się inauguracja to celem Klubu Gaja – inicjatora Święta Drzewa – jest podkreślenie roli i znaczenia zadrzewień śródpolnych. Tegoroczna kampania ma zachęcić mieszkańców terenów rolniczych do podejmowania lokalnych działa na rzecz sadzenia drzew i ich ochrony.

Dzięki obchodom Święta Drzewa w ciągu 13 lat i zaangażowaniu blisko 620 tysięcy osób w całej Polsce udało się posadzić ponad 780 tysięcy drzew oraz zebrać 3900 ton makulatury.

Inauguracja tegorocznego Święta Drzewa tradycyjnie już odbyła się w Warszawie. Nie jest to jednak jedyny stołeczny akcent obchodów. Miasto Stołeczne Warszawa zostało bowiem wyróżnione nagrodą „Kryształowego Czarodziejskiego Drzewa 2016” za wieloletnie wsparcie organizacji inauguracji Święta Drzewa oraz wspólne sadzenie drzew.

Stołeczne placówki oświatowe są natomiast laureatami nagród w kategorii „Czarodziejskie Drzewa 2016”. Wyróżnienie to otrzymały Szkoła Podstawowa Sportowa nr 272 oraz Przedszkole nr 244 „Niegocińskie Skrzaty”, którego dyrektorka Danuta Skalska, również była obecna podczas inauguracji.

Warszawska inauguracja 14. Edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy. Przy organizacji wydarzenia Klubu Gaja współpracuje również z platformą Partnerstwo dla Klimatu.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Drzewa na badaniach
Światowy Dzień Drzew, 10 października, to również dobry moment, aby pokazać jak nowoczesne technologie i sprzęt pomagają dbać o warszawski drzewostan. Trwają właśnie specjalistyczne badania zdrowia drzew. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta do badań wytypował ponad 250 drzew drzew chorujących i z zaburząoną statyką w dzielicach Targówek, Praga-Południe, Wola, Ursynów i Śródmieście. Do badań wykorzystwany jest m.in. soniczny tomograf komputerowy. Więcej informacji tutaj.