Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Święta w duchu zero waste

opublikowany: czwartek, 3. grudnia 2020 - 15:51, Anna Golas
Wizyta prezydenta Olszewskiego w ReStore Wizyta prezydenta Olszewskiego w ReStore

Warto rozważyć przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w nowym stylu – w duchu zero waste, który pomoże nam żyć bardziej ekologicznie i jednocześnie pomagać innym.


Zachęcamy do zakupu używanych przedmiotów w roli prezentów i jednoczesnego wsparcia potrzebujących – np. w sklepie charytatywnym ReStore na Targówku.

Zbliżają się Święta. Święta to taki okres, kiedy porządkujemy swój dom, ale też szukamy idealnych prezentów. Porządkując swój dom, możemy znaleźć rzeczy, których już nie potrzebujemy. Możemy je przynieść właśnie do tego sklepu. I być może znaleźć coś, co możemy podarować naszej bliskiej osobie. Wybierając taki podarunek czynimy dobro podwójnie. Z jednej strony, możemy obdarować drugą osobę czymś ciekawym, ale - co bardzo ważne - wspieramy charytatywny cel, dzięki któremu dobro dostaje osoba, która bardzo tego potrzebuje  – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odwiedzając ReStore. - W zbliżające się święta Bożego Narodzenia pomyślmy nie tylko o sobie. Pomyślmy o potrzebujących, ale również o środowisku.

Wizyta prez. Olszewskiego w ReStore

Dzięki temu wesprzemy fundację Habitat for Humanity Poland, która pomaga ludziom poprawiać warunki mieszkaniowe oraz proponuje rozwiązania przeciwdziałające biedzie mieszkaniowej. Jednocześnie damy drugie życie produktom oraz unikniemy produkowania zbędnych odpadów (szczególnie tych gabarytowych).

Wizyta prez. Olszewskiego w ReStore

Pamiętajmy też o tym, że przy okazji przygotowań w duchu zero waste warto korzystać z recyklomatów, w których możemy wymieniać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki na ECO-punkty. Pozwalają one na otrzymanie nagród - m.in. zniżek na kawę, prenumeraty czasopism, kosmetyków naturalnych. A także, by nadmiar jedzenia, który zostanie nam po Świętach, oddać do warszawskich jadłodzielni.

Ruch społeczny zero waste to styl bycia i życia, oparty o dużą ekologiczną wrażliwość, który polega na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów. Celem jest zmniejszanie zanieczyszczanie środowiska oraz minimalizowanie szkodliwej eksploatacji w obrębie zasobów naturalnych.