Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawskie Dni Seniora

opublikowany: piątek, 13. września 2019 - 14:46, Konrad Klimczak
Warto zapoznać się z bogatym programem Warszawskich Dni Seniora. Fot. R.Motyl fot. Warto zapoznać się z bogatym programem Warszawskich Dni Seniora. Fot. R.Motyl

Przełom lata i jesieni to wyjątkowy czas dla starszych mieszkańców stolicy. Od soboty, 21 września startuje już siódma edycja Warszawskich Dni Seniora. Na nestorów i ich rodziny czeka jedenaście dni wypełnionych ponad 420 różnorodnymi wydarzeniami - zajęciami, pokazami, warsztatami i wycieczkami.


Warszawskie Dni Seniora organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Dzięki zaangażowaniu stołecznych instytucji, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego, w tym roku odbędzie się rekordowa liczba wydarzeń - ponad 420. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Przez jedenaście dni seniorzy i ich rodziny będą uczestniczyć w piknikach, spacerach po Warszawie z przewodnikiem, potańcówkach, lektoratach języków obcych, koncertach, pokazach filmowych, konsultacjach zdrowotnych, różnorodnych wykładach, warsztatach, m.in. kulinarnych, poświęconych nowym technologiom czy tai-chi, a także w licznych zajęciach sportowych i kreatywnych.

- Seniorzy to ważna i liczna część mieszkańców naszego miasta, dlatego wspieramy ich w codziennym życiu, a także w realizacji pasji i dążeń do ciekawego spędzania czasu. W marcu przedstawiłem główne założenia programu „Warszawa dla seniorów”, a teraz realizujemy m.in. programy zdrowotne, społeczne, aktywizujące i edukacyjne. Jedenastodniowe Warszawskie Dni Seniora są uzupełnieniem propozycji kierowanych na co dzień do warszawianek i warszawiaków 60+ - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i dodaje - Zapraszam warszawskich nestorów do aktywnego spędzania czasu i korzystania z bogatej oferty Warszawskich Dni Seniora w gronie rodziny, przyjaciół i sąsiadów.

Każdy z mieszkańców może znaleźć interesujące wydarzenia niedaleko domu, gdyż oferta Warszawskich Dni Seniora dostępna jest w każdej z dzielnic. Większość wydarzeń jest bezpłatna lub za symboliczną opłatą.

W 2018 roku, aż 153 organizatorów zaprosiło starszych mieszkańców stolicy na 407 wydarzeń. Około 30 000 seniorów wraz z bliskimi skorzystało z tej okazji. W tym roku ustanowiliśmy kolejny rekord prezentując ponad 420 wydarzeń, zgłoszonych przez ponad 165 partnerów.

Spacery, warsztaty i sport

W trakcie Warszawskich Dni Seniora każdy znajdzie aktywność dla siebie. Na miłośników zwiedzania czeka seria wydarzeń varsavianistycznych. Na przykład wycieczka po wyjątkowych miejscach warszawskiej Pragi, podróż przez wilanowski świat ceramiki i zegarów, spacery - wspominający domy i pałace dawnej ulicy Długiej, po Powiślu z dawnych lat, czy fotograficzny, podczas którego będzie można uwiecznić unikalne chwile praskich ulic. Seniorzy poznają również genezę gwiaździstych placów Warszawy oraz historię jej arterii. Będą treningi pamięci, zajęcia z języków obcych, z obsługi nowych technologii, wykład dietetyka na temat właściwego odżywiania się, a także warsztaty artystyczne czy wieczory z muzyką klasyczną. Zostały przygotowane projekcje filmowe oraz spektakle – bezpłatne i te objęte zniżką w ramach Warszawskich Dni Seniora.

Ciekawy warsztat proponuje biblioteka publiczna przy ul. Grójeckiej 42 na Ochocie - "Kliknij. Sprawdź. Zrozum". Poważnym problemem stało się rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości, dlatego warsztat poświęcony będzie świadomemu korzystaniu z mediów, a także ocenie rzetelności i prawdziwości informacji. Zachęcamy również do udziału w warsztacie Wypożyczalni przy ul. Smoleńskiej na Targówku – „Ocalić od zapomnienia” to nauka skanowania zdjęć i przenoszenia ich na nośnik cyfrowy przy wykorzystaniu własnych zdjęć.

Pojawi się wiele zajęć sportowych, m.in. będzie można poznać właściwą technikę chodzenia nordic walking, poćwiczyć w wodzie, czy wziąć udział w wielu innych zajęciach prowadzanych przez profesjonalnych trenerów i zasięgnąć konsultacji. Seniorzy mogą również skorzystać z oferty masaży – limfatycznego, geriatrycznego.

Dla wszystkich kochających sport szczególnie polecamy udział w III Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów, które odbędzie się 28 września w Ośrodku „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej. Organizatorzy zachęcają uczestników konkurencjami rekreacyjnymi dla każdego, zajęciami z instruktorami, występami artystycznymi i co najważniejsze prawdziwą, sportową rywalizacją.

Seniorzy w stolicy

W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, dlatego chcemy zapewnić im godne, jak najlepsze życie. Ważne by starsi warszawiacy, w tym także mieszkańcy domów pomocy społecznej, czuli się bardziej samodzielni.  To z myślą o nich realizujemy program „Aktywny senior”, który ma na celu zachowanie i poprawę ogólnej sprawności oraz jakości życia seniorów poprzez edukację zdrowotną i aktywizację ruchową. Zwiększyliśmy też budżet programu e-Senior. To nauka obsługi komputera, podstawowych programów oraz bezpiecznego poruszania się po świecie cyfrowym. Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy powyżej 75. roku życia mogą korzystać z usług „złotej rączki” – fachowej pomocy w drobnych naprawach, opłaconej przez miasto. Dofinansowujemy też działalność 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Sukcesem okazało się Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które działa na Woli. Powstaną kolejne dwa takie centra: na Białołęce i na Ochocie. W budżecie miasta zarezerwowaliśmy na ten cel 37 mln zł.

Stacjonarne Punkty Informacyjne Warszawskich Dni Seniora

W trosce o osoby starsze niekorzystające z internetu, uruchomiliśmy sześć Punktów Informacyjnych Warszawskich Dni Seniora. To miejsca, w których doradcy pomogą znaleźć seniorom interesujące ich wydarzenia.

  • Wola

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, ul. Nowolipie 25b.

Czynne od 16 września do 1 października, poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-16.00. 

Telefon kontaktowy: 22 838 34 96.

  • Białołęka

Centrum Aktywności Lokalnej, Ośrodek Pomocy Społecznej Białołęka, ul. Porajów 14.

Czynne od 16 września do 1 października (poniedziałek-czwartek) w godz. 8.30-19.00, natomiast w piątki w godz. 8.00-16.00.

Telefon kontaktowy: 22 403 59 57.

  • Mokotów

Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. Woronicza 44a.

Czynne 16 i 23 września (poniedziałki) w godz. 13.00-14.00 oraz 18 i 25 września (środy) w godz. 13.00-14.00.

Telefon kontaktowy: 22 443 67 70.

  • Praga-Południe

Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40, sala nr 7.

Czynne 16 i 23 września (poniedziałki) w godz. 13.30-14.30 oraz 19 i 26 września (czwartki) w godz. 13.30-14.30.

Telefon kontaktowy: 22 118 17 68.

  • Włochy

Miejsce Aktywności Lokalnej we Włochach, ul. Rejonowa 6/8.

Czynne 18 i 25 września (środy) w godz. 14.00-15.00 oraz 19 i 26 września (czwartki) w godz. 16.00-17.00

Telefon kontaktowy: 22 115 11 05.

  • Żoliborz

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz, ul. Broniewskiego 9a.

Czynna od 16 września do 1 października (poniedziałek, środa-piątek) w godz. 11.00-19.00, natomiast we wtorki w godz. 8.00-16.00

Telefon kontaktowy: 22  633 90 80.


Pełny program wydarzeń Warszawskich Dni Seniora znajduje się na stronach internetowych: www.wds.org.pl, www.senioralna.um.warszawa.pl/WDS2019w informatorze oraz w drukowanym informatorze, który będzie można odebrać w stacjonarnych punktach informacji Warszawskich Dni Seniora. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.