Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawski weekend rowerowy

opublikowany: piątek, 18. maja 2018 - 14:56, Konrad Klimczak
Lang Team Race Lang Team Race

W Wilanowie zapowiada się niezapomniany rowerowy weekend, który wystartuje w piątek, 18 maja, od prezentacji 90-lecia Tour de Pologne. Dzień później fani kolarstwa górskiego wezmą udział w Vienna Life Lang Team Maratonie Rowerowym, w niedzielę przyjdzie czas na szosowy Lang Team Race.


Inauguracja tegorocznego cyklu Lang Team Race odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Wszystko zacznie się w piątkowy wieczór, 18 maja, o godz. 20.00 przed pałacem w Wilanowie, gdzie odbędzie się niepowtarzalna, multimedialna prezentacja inaugurująca obchody 90-lecia Tour de Pologne, w tym roku odbywającego się w dniach 4-10 sierpnia pod hasłem „Wyścigu Niepodległości”. Rok 2018 jest bowiem setną rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości i zarazem 90. rocznicą pierwszej edycji narodowego wyścigu kolarskiego.

– Wilanów będzie gospodarzem wszelkich form wyścigów na rowerach. Wiele dzieci po raz pierwszy weźmie udział w rywalizacji. Może kiedyś ktoś z nich, już jako wielki sportowiec powie, że pierwszy raz walczył właśnie w Wilanowie. Do tego mamy Noc Muzeów, a w jej ramach każdy będzie mógł zobaczyć między innymi, jak z historią polskiego kolarstwa jest związana Warszawa – mówił Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.

– Dziękuję takim partnerom, jak miasto stołeczne Warszawa, dzielnica Wilanów i władzom pałacu, że wspólnie możemy pokazać kawałek polskiej historii. Mamy 90-lecie Tour de Pologne, ale też 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ci sami ludzie, którzy walczyli za nasz kraj, organizowali później nasz wyścig. Warto to pokazać. Przed nami absolutnie wyjątkowy weekend. Tour de Pologne zasłużył sobie na taką ekspozycję. Stworzyliśmy wielki wyścig, który jest oglądany na całym świecie – mówił Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team.

Sobota, 20 maja, będzie gratką dla fanów kolarstwa górskiego. Organizowane przez Czesława Langa Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe od lat cieszą się popularnością i uznaniem w kolarskim środowisku. Warszawska odsłona cyklu tradycyjnie odbędzie się w Wilanowie, a wystartować w niej może każdy. Dzieci z rodzicami mogą wziąć udział w Paradzie Rodzinnej (11 km), która wystartuje o godz. 11.20, a bardziej doświadczeni kolarze mają do wyboru jeden z trzech dystansów – Mini (44 km), Medio (63 km) i Grand Fondo - w tym sezonie królewski dystans, w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, oscyluje wokół 100 kilometrów. Trasa warszawskiego maratonu jest szybka i płaska. Po starcie w Wilanowie o godz. 11.00, kolarze pojadą na południe wzdłuż Wisły i pokonają rundę między miejscowościami Obórki, Gassy, Obory i Konstancin-Jeziorna. Meta, tak jak start, będzie umiejscowiona przy pałacu w Wilanowie.

Sobotniemu wyścigowi będzie towarzyszyć również Parada Veturilo. 100 rowerów będzie dostępnych w godz. 8.00-15.00 na parkingu przy ul. Kostki-Potockiego. Osoby, które wypożyczą rowery będą mogły przejechać trasą wyścigu Lang Team Race – specjalnie dla nich zostanie przygotowany dodatkowy sektor startowy. Start nastąpi o godz. 11.20 tuż przed początkiem Parady Rodzinnej wyścigu Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe.

Dzień po maratonie swoje umiejętności będą mogli zaprezentować miłośnicy kolarstwa szosowego, którzy wyjadą na trasę o godz. 11.00. Lang Team Race to starannie przygotowana trasa, scenografia z Tour de Pologne i oczywiście kolarski peleton z niepowtarzalną atmosferą. Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse: Mini (40-70 km) oraz Maxi (80-110 km). Na dystansie Mini mogą startować zawodnicy urodzeni w 2002 roku i starsi, a na dystansie Maxi zawodnicy pełnoletni.

Dodatkową atrakcją kolarskiego weekendu w Wilanowie będzie mobilne muzeum Tour de Pologne, które jest pierwszym tego typu projektem na świecie.  To miejsce, które przenosi w świat kolarstwa i historii Polski. Innowacyjna formuła muzeum łączy nowoczesne technologie w postaci prezentacji multimedialnych oraz wyjątkowe artefakty kolarskie. Dzięki takiej formule fani kolarstwa i nie tylko mogą zobaczyć jak wyglądały początki kolarstwa na ziemiach polskich oraz wkład kolarzy w rozwój historii naszego kraju. Prezentacje i gabloty pokazują także jak na przestrzeni lat zmieniało się samo kolarstwo – sprzęt, technologia, ubiór. Wśród wyjątkowych eksponatów znajdują się między innymi najstarszy zrekonstruowany rower przywieziony z Paryża do Lwowa w 1867 roku, oraz rower, na którym Czesław Lang wywalczył srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie, a także mnóstwo pamiątek, proporczyków, pucharów i kolarskich trofeów.

W międzyczasie organizatorzy przygotowali inne ciekawe atrakcje, np. piknik „4Łapy”, który dedykowany jest miłośnikom zwierząt.

Stoisko Zarządu Dróg Miejskich

W sobotę, 19 maja, będzie można również odwiedzić stoisko Zarządu Dróg Miejskich. Jego główną atrakcją jest trójkołowy rower transportowy przystosowany zarówno do przewożenia towarów jak i pasażerów. Na miejscu uczestnicy imprezy będą mieli okazję przejechać się rowerem oraz dowiedzieć się więcej o zasadach funkcjonowania miejskich wypożyczalni takich pojazdów. Oprócz tego dostępny będzie szereg przydatnych materiałów informacyjnych i edukacyjnych, a także gadżety, m.in.: broszury o przepisach ruchu drogowego czy też odblaski. Dodatkowo dla rowerzystów w potrzebie na miejscu zapewniony będzie zestaw podstawowych narzędzi oraz pompka.

Szczegółowe informacje na temat warszawskiego weekendu rowerowego, w tym szczegółowy harmonogram imprezy dostępne są na stronie www.langteamrace.pl.

Miasto stołeczne Warszawa jest partnerem wydarzenia.