Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawski polonez dla Niepodległej

opublikowany: piątek, 22. września 2017 - 11:24, Magdalena Łań
W ratuszu ogłoszono konkurs na polonez dla Niepodłegłej. Fot. R.Motyl fot. W ratuszu ogłoszono konkurs na polonez dla Niepodłegłej. Fot. R.Motyl

Orkiestra Sinfonia Varsovia ogłasza konkurs na skomponowanie poloneza, który uświetni obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego.


- Znamy wiele wspaniałych polonezów: Ogińskiego, czy te z oper Stanisława Moniszki, więc wydaje się ze stworzenie wyjątkowego dzieła będzie bardzo trudne. Ale jak pokazuje przykład Wojciecha Kilara nawet przy takiej obfitości wspaniałych kompozycji można napisać dzieło wybitne. Mam nadzieję, że taki też będzie warszawski polonez dla Niepodległej – powiedziała podczas konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy podczas konferencji prasowej.

Włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości, Orkiestra Sinfonia Varsovia, z inicjatywy Ewy Malinowskiej Grupińskiej, przewodniczącej Rady Miasta, popartej stanowiskiem Rady m.st. Warszawy, ogłasza otwarty konkurs kompozytorski. Jego przedmiotem jest napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku przy zachowaniu walorów użytkowych, pozwalających na wykonanie go z elementami choreografii. Celem konkursu jest poszerzenie polskiej literatury muzycznej oraz sprezentowanie mieszkańcom Warszawy muzyki, która będzie atrakcyjna w wersji koncertowej, ale również pozwoli na wspólne wykonywanie tego polskiego tańca narodowego.

- Chcielibyśmy żeby powstało coś wielkiego, oryginalnego, ale także radosnego - coś co pozostanie na zawsze. Cisze się, że właśnie ta inicjatywa została jednogłośnie poparta przez Radę m.st. Warszawy - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodniczaca Rady Miasta. 

Do współzawodnictwa mogą stanąć polscy kompozytorzy w każdym wieku, nawet jeśli nie posiadają formalnego wykształcenia muzycznego. Twórcy mają do dyspozycji pełny aparat orkiestry symfonicznej, a czas trwania utworu nie powinien przekroczyć 10 minut.

Prace konkursowe można składać do 1 marca 2018 roku. Oceniać je będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie Agata Zubel, Grażyna Nawratil-Pstrokońska, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański,  dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, instytucji kultury m.st. Warszawy.
Wyniki ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018r., w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

- Warszawa także twórczo włącza się w obchody tak ważnej w naszej historii rocznicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Dlatego wspieramy organizatora konkursu- Sinfonię Varsovia - w ufundowaniu nagród dla wyróżnionych kompozytorów.

Nagrody - zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł.,  za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 r.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Polskie polonezy
Obok mazurka czy krakowiaka  polonez jest najstarszym polskim tańcem, a pierwsza jego nazwa to… chodzony. Z historii muzyki znamy polonez  z Krakowiaków i górali Jana Stefaniego czy polonezy wybitnej kompozytorki i pianistki Marii Szymanowskiej. Ale manifestacyjnie zaczął polonez objawiać się w polskiej kulturze po upadku Rzeczypospolitej. Znamienny jest polonez Michała Kleofasa Ogińskiego pod wymownym tytułem "Pożegnanie ojczyzny" (z 1794 roku).  Lista twórców, którzy pozostawili w polskiej muzyce polonezowe perełki jest długa, jak choćby Franciszek Karpiński, Karol Kurpiński, Józef Elsner. Osobne miejsce należne jest, już nie tanecznym, ale symbolicznym, porywającym polonezom Fryderyka Chopina.

Osobny rozdział poloneza, jako tańca, to polonezy Stanisława Moniuszki w „Halce", „Strasznym Dworze", „Hrabinie" i innych operach. Od poloneza nie stronili Henryk Wieniawski, Zygmunt Noskowski czy Karol Szymanowski.
Polonez wkroczył do literatury – najbardziej znana jego egzemplifikacja to oczywiście  polonez "Kochajmy się" z XII księgi  "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Piękną muzyczną formę nadał mu Wojciech Kilar w filmie Andrzeja Wajdy, utwór zyskał następnie trwałe miejsce w świadomości Polaków i jest stale obecny np. podczas studniówek.
Szczególnie bliski sercom warszawiaków pozostaje śpiewany przez Zespół Mazowsze Polonez warszawski Tadeusza Sygietyńskiego i Jerzego Ficowskiego.