Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawski „Paluch” pomoże zwierzętom z Piaseczna

opublikowany: wtorek, 5. września 2017 - 15:07, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Zdzisław Lis, burmistrz miasta i gminy Piaseczno oraz Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy po podpisaniu porozumienia

Warszawskie schronisko „Na Paluchu” od lat bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych tego typu jednostek w Polsce. Między innymi, dlatego władze Miasta i Gminy Piaseczno zdecydowały się podjąć współpracę dzięki której bezdomne zwierzęta z jej obszaru będą trafiać właśnie do stołecznej placówki.


Jak już wielokrotnie podkreślałem aglomeracja warszawska naprawdę działa, a dzisiejsze porozumienie pokazuje, że Warszawa współpracuje z ościennymi gminami na bardzo wielu płaszczyznach – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Warszawski „Paluch” bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych tego typu jednostek w Polsce, a wysoką ocenę placówki poświadcza m.in. Najwyższa Izba Kontroli. Teraz szczególne uznanie schroniska potwierdzają władze Piaseczna, które zwróciły się właśnie do nas z propozycją podjęcia międzygminnego partnerstwa na rzecz bezdomnych zwierząt.

Cieszę się, że wypracowaliśmy porozumienie ze stolicą i już wkrótce bezdomne czy zagubione zwierzęta z terenu gminy Piaseczno znajdą schronienie w schronisku „Na Paluchu”. To bardzo renomowana instytucja, która zapewnia najlepsze warunki, profesjonalną opiekę oraz doskonały system wolontariatu, który powoduje, że nasi czworonożni przyjaciele szybko odnajdą swoich właścicieli lub nowy dom. Niewątpliwym też atutem jest bliskość tej lokalizacji oraz jej rozpoznawalność wśród naszych mieszkańców, którzy instynktownie w momencie zagubienia swojego pupila, pierwsze kroki kierują właśnie na „Paluch”. To międzygminne porozumienie, jest kolejnym elementem i przykładem na doskonałą współpracę samorządów w ramach aglomeracji warszawskiej – mówi Zdzisław Lis, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Zgodnie ze swoim statutem Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako schronisko „Na Paluchu”, opiekowało się dotychczas jedynie zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie stolicy. Teraz dzięki podpisanemu porozumieniu swoich czworonożnych przyjaciół w warszawskim „Paluchu” poszukiwać będą mogli również właściciele sąsiadującego z Warszawą Piaseczna.

Dzięki wypracowanemu porozumieniu zyskają przede wszystkim zwierzęta. Mówiąc wprost miejsce odnalezienia czworonoga przestanie mieć znaczenie, a wszystkie znajdą tymczasowy dom „Na Paluchu” – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie i dodaje – Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dodatkowych zwierząt w naszym schronisku. Jednocześnie nowe obowiązki będą nas determinować do podejmowania jeszcze większych starań do znalezienia przebywającym „Na Paluchu” czworonogom nowych domów.

W ramach współpracy Piaseczno będzie przekazywało Warszawie dotacje w wysokości zależnej od liczby przyjętych zwierząt odnalezionych na jej terenie. Porozumienie weszło w życie w momencie podpisania.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Zlokalizowana na warszawskich Włochach placówka funkcjonuje na terenie blisko 2,5 ha, który został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich znajdują się pawilony dla psów, kociarnia z kocim szpitalem, zaplecze magazynowo-techniczne, budynek Administracji, szpital ogólny i zakaźny. W sektorze drugim zlokalizowana jest geriatria, budynek dawnej kociarni oraz rezerwowe boksy dla psów. W trzecim sektorze znajdują się zespoły boksów dla zwierząt, które przez cały rok mogą przebywać w warunkach zewnętrznych, a także wybiegi spacerowe wykorzystywane do zabawy, socjalizacji i swobodnego biegania.