Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawski bon żłobkowy również dla rodzin o wyższych dochodach

opublikowany: piątek, 1. czerwca 2018 - 13:41, Magdalena Łań
Warszawski bon żłobkowy również dla rodzin o wyższych dochodach. Fot. R.Motyl fot. Warszawski bon żłobkowy również dla rodzin o wyższych dochodach. Fot. R.Motyl

Od piątku, 1 czerwca, rodzice mogą składać wnioski o warszawski bon żłobkowy według zwiększonego o 50 procent kryterium dochodowego. Dzięki temu z bonu będzie mogło skorzystać więcej warszawskich rodzin.


Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Od 1 czerwca wnioski o jego przyznanie będą mogły składać rodziny z wyższym dochodem na jedną osobę. Po decyzji władz Warszawy, kryterium dochodowe zwiększyło się z 1922 zł do 2 883 zł netto.
- Rok temu wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie i ułatwienie dla rodziców – warszawski bon żłobkowy. Teraz skorzysta z niego jeszcze więcej rodzin – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Przypomnijmy, warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Do tej pory kryterium dochodowe wynosiło 1922 zł netto na jedną osobę w rodzinie.

Na kolejny okres świadczenia, rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski od czerwca w formie papierowej lub elektronicznie. Według nowych zasad warszawski bon żłobkowy będzie przyznawany od września tego roku.
Na warszawski bon żłobkowy ratusz przeznaczył w tym roku 21 mln zł. Łącznie, w latach 2018-2022, miasto na ten cel zabezpieczyło ponad 100 mln zł.
Zasady, terminy i informacja o wymaganych dokumentach są dostępne na stronie https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/.

Coraz więcej miejsc w żłobkach
W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę blisko 7400 maluchom.

Trwają również budowy nowych żłobków - na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Ursynowie, Woli, w Ursusie, Wilanowie, Wawrze i Wesołej. Planowane uruchomienie placówek to 2018 i 2019 r. W wyniku tych inwestycji przybędzie kolejnych 1300 miejsc.