Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawska młodzież pełna pomysłów

opublikowany: poniedziałek, 10. czerwca 2019 - 12:04, Konrad Klimczak
Kreatywna młodzież - laureaci Kreatywna młodzież - laureaci

Serwis internetowy dla osób z niepełnosprawnościami poszukujących pracy, ścianka polisensoryczna, produkty wegańskie i nowoczesna forma dekoracji. Młodzi warszawiacy, w ramach programu pn. Kreatywna młodzież, stworzyli własne innowacyjne projekty.


Miejski program był dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych – szkół branżowych I stopnia, techników i liceów ogólnokształcących oraz studentom warszawskich uczelni wyższych.

Zależało nam na wspólnym, grupowym tworzeniu pomysłów i ich realizacji. Umiejętność pracy w zespole jest obecnie jedną z najbardziej docenianych kompetencji na rynku pracy. Oprócz tego liczy się oczywiście pomysłowość, a i z tym uczestnicy nie mieli problemów, gdyż otrzymaliśmy blisko 100 zgłoszeń od uczniów i studentów – mówi Ewa Kolankiewicz, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej i dodaje – Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko kreatywnością, ale także znajomością nowinek technologicznych.

Grupy studenckie zrealizowały 11 projektów innowacji społecznych, a grupy uczniowskie opracowały 20 prototypów innowacji technicznych, które następnie były oceniane podczas dwóch prezentacji finałowych. Jurorzy konkursu oceniali projekty w oparciu o następujące kryteria: racjonalność pomysłu, możliwość upowszechnienia pomysłu, przystępność i atrakcyjność prezentacji projektu, umiejętność współpracy w grupie. Proces generowania pomysłów zakładał także warsztaty inspirujące, szkolenia, przygotowywanie i testowanie rozwiązań, a także mentoring przedstawicielek i przedstawicieli kół naukowych.

7 czerwca w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się gala finałowa, podczas której wyłoniono pięciu laureatów konkursu oraz przyznano trzy wyróżnienia. Za najlepsze pomysły uznano:

  • Holepicture – projekt uczennic i uczniów Zespołu Szkół nr 35.

To nowoczesna forma dekoracji wykorzystująca magię światła i dziur. Jej podstawowe zastosowanie to dekoracja rolet w pokojach hotelowych, można ją  również wykorzystać do upiększenia parawanów, kinkietów czy abażurów.

  • Innowacja dla zdrowia: alternatywne zbożowe napoje fermentowane – projekt uczennic Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych.

Roślinny napój na bazie ryżu i owsa, zawierający żywe kultury bakterii mlekowych i potencjalnie probiotycznych. Idealny dla osób posiadających diety wykluczające produkty odzwierzęce i dbających o równowagę flory bakteryjnej.

  • Serwis łączący pracodawców z osobami niepełnosprawnymi – projekt uczniów Technikum Elektronicznego nr 3 im. Żołnierzy AK „Żywiciel”.

Serwis internetowy, który jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, łączący ich z potencjalnymi pracodawcami. Zawiera także odpowiednio dostosowane filtry i udogodnienia umożliwiające na wyszukiwanie ofert według określonych parametrów.

  • Smart City 3.0 – projekt uczniów Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka.

Koncepcja rozwoju miasta zobrazowana na makiecie, która prezentuje działanie modułów: parkingowego i z wolnymi miejscami do parkowania, antysmogowego oraz modułu zarządzania poboru energii dla miasta.

  • Ściankę polisensoryczną – projekt uczennic i uczniów Technikum Księgarskiego im. S. Żeromskiego.

Miejsce do relaksu dla uczniów podczas przerw w zajęciach. Jest stworzone z naturalnych środków oraz zawiera elementy stymulujące i wyciszające poszczególne zmysły.

  • Innowacyjny wielofunkcyjny strój cukierniczy „Baka” – projekt uczennic i uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych (wyróżnienie).

Nowy model stroju cukierniczego opracowany na podstawie konsultacji ze środowiskiem branżowym i w środowisku szkolnym. 

  • Inteligentne miejsca parkingowe – projektów uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 (wyróżnienie).

Projekt i stworzenie modelu czujnika zbliżeniowego, który może sprawdzać poprawność zaparkowania i dać kierowcy sygnał dźwiękowy, aby poprawił pozycję pojazdu.

  • Ścieżka doświadczeń sensorycznych – projekt uczniów Branżowej Szkoły I stopnia Specjalna nr 53 (wyróżnienie).

Szkolny plac zabaw, który został wzbogacony o trasę stymulującą motorykę, koordynację ruchową, orientację przestrzenną i jest przystosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.

Projekt „Kreatywna młodzież”,  w ramach programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”, na zlecenie m.st. Warszawy zrealizowała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

Warszawa wspiera młodzież w rozwoju kreatywnych i przedsiębiorczych postaw

Kreatywna młodzież jest częścią przedsięwzięcia pn.: Przedsiębiorcza młodzież 2.0, w skład którego wchodzi inny miejski projekt - Start-up Jump. Młodzi warszawiacy mają okazję porozmawiać z przedsiębiorcami i dowiedzieć się, jak zrealizować swój pomysł na biznes.

Uczestnicy Start-up Jump w pierwszym etapie (Młodzieżowy semestr biznesowy) odwiedzają miejskie instytucje wspierające przedsiębiorczość, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna, Centrum Kreatywności Targowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, FabLab powered by Orange,  czy Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.

W kolejnym – praktycznym etapie – uczniowie tworzyli własne projekty podczas  warsztatów w Fablab powered by Orange. Tam młodzi warszawiacy konsultują się z mentorami, pogłębiają wiedzę na temat projektowania 2D i 3D, podstaw elektroniki, programowania oraz prototypowania, a także uczą się pracy zespołowej.

Więcej informacji: www.crdz.wcies.edu.pl.