Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawianka Roku - rozstrzygnięcie plebiscytu

opublikowany: czwartek, 10. października 2019 - 14:31, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
Warszawianką Roku została Nicole Sochacki – Wójcicka

Już po raz drugi wspólnie wybraliśmy Warszawiankę Roku, którą w tym roku została Nicole Sochacki – Wójcicka. Rocznicowy tytuł Warszawianki Przemian otrzymała Krystyna Janda.


Miasto Stołeczne Warszawa gratuluje laureatkom oraz dziękuje wszystkim mieszkankom i mieszkańcom, którzy uczestniczyli w plebiscycie Warszawianki Roku i Warszawianki Przemian. To dzięki licznemu zaangażowaniu głosujących plebiscyt przyczynia się do popularyzacji wartościowych postaw i działań podejmowanych przez wszystkie zgłoszone Panie.

- W stolicy pamiętamy o warszawiankach nie tylko od święta, nie tylko z okazji plebiscytu - ale po prostu na co dzień. W ten sposób dziękując im za wkład w rozwój i pomyślność naszego miasta. Niedługo minie rok, gdy na początku mojej kadencji ogłosiłem swój pierwszy program „Warszawa dla kobiet”. Uważałem go za najważniejszy, bowiem uznałem za swój obowiązek wprowadzenie takich rozwiązań, które ułatwią codzienne życie kobiet – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

- Patrząc na nominowane w tym roku kobiety widać, że jest nią taka warszawianka, która nieustanie przesuwa granice i od podstaw zmienia otaczający ją świat. Będąc aktywnie związana z miastem i społecznością, w której działa, tworzy nowe standardy i wytycza nowe ścieżki w medycynie, kulturze, prawie, edukacji, polityce i każdej innej dziedzinie - mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawianka Przemian - laureatka

Warszawianką Przemian głosami mieszkańców i mieszkanek stolicy została Krystyna Janda – wybitna aktorka, reżyserka, autorka i założycielka Fundacji na Rzecz Kultury, która prowadzi dwie znaczące warszawskie sceny – Teatr Polonia i Och-Teatr.  

Tworzy teatr, który nie tylko uwodzi, ale także opowiada o prawdziwych problemach ludzi, uczy i bawi. Ze swoimi spektaklami wychodzi w przestrzeń publiczną, co roku zapraszając tysiące warszawiaków do bezpłatnego spotkania ze sztuką na świeżym powietrzu.

Od najmłodszych lat czerpie z życia garściami, starając się nie marnować ani jednej szansy, by coś zmienić w otaczającym ją świecie. Odważnie mówi, co myśli, ponieważ uważa, że naszym obowiązkiem jest zbieranie głosu i działanie na rzecz słabszych i niesprawiedliwie traktowanych.

Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Medalu Karola Wielkiego za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Uhonorowana tytułem „Człowieka Wolności 25-lecia” w dziedzinie sztuki.

- Dziękuję nie wystarczy tym razem, jestem naprawdę szczęśliwa i wzruszona. Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy głosowali na mnie. (…). Gratuluję wszystkim Paniom (...) jesteście wszystkie panie nadzwyczaje, i dałabym wszystkim Paniom tę nagrodę (...)  zobaczyłam kobiety, z którymi chciałabym po prostu iść do nieba – podziękowała laureatka podczas nagrania wyemitowanego podczas gali. Krystyna Janda nie była obecna podczas wydarzenia z uwagi na obowiązki zawodowe.

Warszawianka Roku - laureatka

Tytuł Warszawianki Roku znakomitą większością głosów przypadł w tym roku Nicole Sochacki-Wójcickiej. Ginekolożce-położniczce w trakcie specjalizacji, edukatorce i mamie dwójki dzieci, która na swoim blogu mamaginekolog.pl dzieli się nie tylko wiedzą medyczną, ale także osobistymi doświadczeniami.

W ubiegłym roku zorganizowała rekordową zbiórkę na cele charytatywne dzięki sprzedaży własnych e-booków. Warszawianka z przekonania. Nie wyobraża sobie życia i pracy w innym mieście.

Gdy urodziła pierwsze dziecko, odkryła jak ważne jest przekazywanie w przystępny sposób fachowej wiedzy. Tak powstał jej blog, na którym stara się rozpowszechniać wiedzę medyczną, tłumaczy konieczność badań profilaktycznych dla zdrowia kobiet. Dzięki jej publikacjom, dziesiątki tysięcy kobiet poznaje zasady dbania o swoje zdrowie, pielęgnowania dzieci oraz czego oczekiwać od lekarzy i jak rozumieć własne ciało.

Praca jest jej wielką pasją, swój zawód uważa za najlepszy z możliwych, ponieważ dzięki niemu może pomagać i towarzyszyć ludziom w ich najszczęśliwszych chwilach – przy narodzinach dziecka.

- Bardzo dziękuję za tytuł Warszawianki Roku, bardzo się z niego cieszę. W 1925 roku mój dziadek, mając 13 lat na piechotę przyszedł do Warszawy, ponieważ jego największym marzeniem było aby zostać warszawiakiem. Jestem przekonana, że gdyby  mój dziadek teraz żył, to byłby bardzo dumny i na pewno jest teraz dumny, z tego, że jego wnuczka została Warszawianką Roku – powiedziała po otrzymaniu statuetki Nicole Sochacki-Wójcickiej.

Warszawianka Roku - idea

Od ubiegłego roku Warszawa nagradza swoje wybitne reprezentantki, których działalność społeczna lub zawodowa, przyczynia się do rozwoju i promowania stolicy.

Tytuł Warszawianki Roku przyznawany jest za promowanie takich wartości jak otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.

Warszawianki Roku to wspaniałe kobiety, które swoim życiem i działaniem sprawiają, że otaczający nas świat, ten mikro – dzielnica i miasto, jest bardziej sprawiedliwy, zrozumiały, dostępny i po prostu