Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawianka po raz drugi!

opublikowany: czwartek, 13. czerwca 2019 - 15:17, Magdalena Łań

Do pierwszej edycji plebiscytu „Warszawianka Roku” wpłynęło kilkaset zgłoszeń. O tytuł walczyły m.in.: aktorki, pisarki, działaczki społeczne, ale także bohaterki powstania warszawskiego. Czy druga edycja plebiscytu też odniesie sukces? Kto zostanie „Warszawianką Roku 2019”?


Zgłoszenie kandydatek może nadesłać każdy! Czekamy do niedzieli, 16 czerwca.

Podczas drugiej edycji plebiscytu uhonorowana zostanie kobieta, która swoją działalnością zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. Poszukujemy kobiet wyjątkowych, które szczególnie wpływają na rozwój i promocję Warszawy - miasta dla wszystkich. Kobiet, które upowszechniają tolerancję, równouprawnienie oraz wartości demokratyczne.

Zgodnie z założeniami plebiscytu, możliwe jest przyznanie tytułu specjalnego, tematycznie związanego z kontekstem społecznym bieżącej edycji.  Z uwagi na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Przemian”.

- Mam nadzieję, że tak jak w 2018 roku plebiscytem „Warszawianka Stulecia” przywróciliśmy pamięć o kobietach, które sto lat temu wywalczyły dla nas prawa wyborcze, w roku 2019 plebiscytem Warszawianka Przemian nie tylko przybliżymy mieszkańcom Warszawy wiele postaci kobiet Okrągłego Stołu, ale przede wszystkim wydobędziemy te kobiety z cienia historii czerwca ’89 roku – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca kapituły i Rady m.st. Warszawy.

Kandydatkę zgłosić można: elektronicznie oraz w formie papierowej. Więcej informacji na stronie www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku. Z przesłanych zgłoszeń kapituła wybierze 10 nominowanych kobiet. Jesienią zaprosimy warszawianki i warszawiaków do głosowania. Laureatkę tegorocznej nagrody poznamy 9 października podczas uroczystej gali.

Na laur zwycięstwa ma szansę kobieta, liderka społeczna, która na przestrzeni ostatnich 30 lat wybitnie wpłynęła na przemiany w polskim społeczeństwie, a także na rozwój takich wartości jak wolność, demokracja, równość, równouprawnienie, poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, poszanowanie wartości państwa prawa. W celu wyłonienia laureatki, kapituła stworzy listę 5 nominowanych kandydatek. Laureatka, tak jak w przypadku tytułu głównego, zostanie wyłoniona w drodze głosowania warszawianek i warszawiaków.

Kapituła plebiscytu:
o    Ewa Malinowska - Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy,
o    Anna Ojer - laureatka pierwszej edycji plebiscytu, działaczka społeczna, założycielka grupy „SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD (Centrum Zdrowia Dziecka),
o    Beata Michalec - radna Miasta Stołecznego Warszawy, członkini Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
o    Agata Passent - dziennikarka, pisarka, założycielka Fundacji „Okularnicy:,
o    Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, redaktor naczelna „Urody Życia”,
o    Dorota Warakomska - dziennikarka, doradczyni medialna, członkini stowarzyszenia Kongres Kobiet,
o    Jacek Santorski - psycholog, psychoterapeuta, wydawca i konsultant przedsiębiorców w zakresie psychologii biznesu, założyciel Laboratorium Psychoedukacji,
o    Tomasz Raczek - teatrolog, krytyk filmowy, publicysta i wydawca. Właściciel Instytutu wydawniczego Latarnik.
o    Rafał Dymek – dyrektor polskiej fundacji im. R. Schumana.

Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, By Insomnia, Oceanic, RISK made in Warsaw, 696 Jewerly
Patroni medialni: Chillizet, Uroda Życia, Polki.pl, VIVA

Więcej informacji na stronie https://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/