Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawiacy znów porozmawiają z ekspertami od powietrza

opublikowany: środa, 18. kwietnia 2018 - 7:01, Konrad Klimczak

18 kwietnia, kolejne z cyklu spotkań warszawiaków z ekspertami od powietrza. Podczas wydarzenia mieszkańcy będą mieli szansę nie tylko na udział w wykładzie dr Marka Parascandoli, ale również na rozmowę twarzą w twarz, a także udział w bezpłatnych badaniach spirometrycznych.


Gościem specjalnym spotkania, które odbędzie się w Centrum Kreatywności (ul. Targowa 56) w godz. 18.00-20.00 będzie amerykański naukowiec – dr Mark Parascandola. Ekspert, zaproszony przez ambasadę USA, w pierwszej części spotkania poprowadzi około dwudziestominutowy wykład pt. „Zachorowań na raka spowodowanych złą jakością powietrza można uniknąć”.

Marc Parascandola jest epidemiologiem, który od wielu lat zajmuje się tematyką raka i chorób płuc, a także wpływu dymu tytoniowego i zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Współpracuje z instytucjami badawczymi na całym świecie, w tym Światową Organizacja Zdrowia. Był organizatorem wielu konferencji i spotkań naukowych, jak również opublikował kilkadziesiąt prac na temat chorób płuc, palenia papierosów i ich wpływu na zdrowie oraz raka narządów układu oddechowego. Jest także utalentowanym fotografikiem.

Następnie mieszkańcy będą mieli możliwość indywidulanych rozmów z ekspertami. Na pytania warszawiaków odpowiadać będą dr Mark Parascandola oraz dr Artur Badyda – profesor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy będą mogli również porozmawiać ze strażnikami miejskimi na temat systemu prewencji i kontroli spalania w domowych piecach.

Dodatkowo po zakończeniu części wykładowej spotkania warszawiacy będą mogli wykonać również bezpłatne badania spirometryczne. Spirometria to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce przewlekłych chorób układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania.

Spotkania z ekspertami odbędą się jeszcze w drugą środę maja i czerwca, także w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56).