Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawiacy otrzymają zaświadczenia

opublikowany: piątek, 21. grudnia 2018 - 15:00, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
Briefing prasowy wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego

1 stycznia 2019 r. dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów miejskich staną się ich właścicielami. Warszawiacy otrzymają 98-proc. bonifikatę od opłaty jednorazowej i zaświadczenia potwierdzające przekształcenie z urzędów dzielnic.


- Mieszkańcy powinni teraz spokojnie czekać na zaświadczenia. Otrzymają je bezpłatnie z urzędów dzielnic. Do czasu otrzymania tego dokumentu nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych działań – mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Przekształcenie z mocy prawa nastąpi 1 stycznia 2019 r.

Mieszkańcy, w ciągu 12 miesięcy, bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.

Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.

Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.

Natomiast na warszawskich gruntach należących do skarbu państwa, zgodnie z obowiązującą ustawą z lipca 2018 r., mieszkańcy otrzymają zaledwie 60-procentową bonifikatę.

Uwaga. Zaświadczenia - bez podjęcia dodatkowych czynności - nie będą mogły zostać wydane w przypadku tzw. nieruchomości mieszanych, zabudowanych budynkiem mieszkalnym i np. pawilonem handlowym (konieczność podziału), gdy właścicielem lokalu użytkowego np. w parterze budynku mieszkalnego jest cudzoziemiec (uzyskanie zgody od MSWiA na nabycie nieruchomości) i w przypadku toczącego się postępowania o przekształcenie w trybie ustawy z 2005 r. (zaświadczenie zostanie wydane po 31 marca).