Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa wspiera nauczanie online

opublikowany: piątek, 20. marca 2020 - 12:28, Magdalena Łań
Warszawa wspiera uczniów fot. Warszawa wspiera uczniów

Szkoły są zamknięte z powodu koronawirusa, ale rok szkolny trwa – nauczyciele są w stałym kontakcie z uczniami i starają się prowadzić zdalnie zajęcia edukacyjne. Materiałów dydaktycznych nie brakuje.


Zgodnie z decyzją MEN, w związku z sytuacją epidemiczną, od poniedziałku, 16 marca zamknięte są stołeczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Resort edukacji uruchomił platformę epodreczniki.pl gdzie dostępne są materiały do wykorzystania przy zdalnym nauczaniu. MEN rekomenduje korzystanie z elektronicznych dzienników, strony internetowej szkoły oraz mailingu do rodziców i starszych uczniów.

Warszawscy nauczyciele przystąpili do pracy na odległość jeszcze przed szczegółowymi wytycznymi ministerstwa. Przesyłają uczniom materiały do nauki, zadają prace domowe, organizują wirtualne lekcje.

Kochani nauczycielejestem z Was dumny. Dziękuję! – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent Rafał Trzaskowski.

Miasto wspiera nauczycieli w ich pracy, udostępniając materiały dydaktyczne, podpowiada także uczniom, gdzie mogą szukać wiedzy z różnych dziedzin. To szczególnie ważne dla młodzieży, która przygotowuje się do egzaminów – ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.

Pomysły na lekcje
W sieci zaczęło działać Warszawskie Repozytorium Pomysłów (WRP) – publiczna baza rekomendowanych materiałów do pracy zdalnej. Nauczyciele i uczniowie znajdą na stronie edukacja.warszawa.pl m.in. adresy stron umożliwiających naukę na odległość, a także przykładowe lekcje i szkolenia. Do bazy trafią też treści, opracowane przez doradców metodycznych, nauczycieli lub inne osoby, które zechcą podzielić się materiałami z ogółem nauczycieli. WRP ma być cały czas uzupełniane i weryfikowane przez doradców metodycznych Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES)

Szkolenia online
Nauczyciele bardzo chętnie korzystają z konsultacji metodycznych online organizowanych przez WCIES. Dotyczą one metodyki kształcenia na odległość, prawa i awansu zawodowego. Opracowywane są materiały metodyczne – przykłady dobrej praktyki – przydatne w organizacji pracy nauczycieli w okresie pracy zdalnej.
W tryb online przeniesione zostały także szkolenia prowadzone do tej pory stacjonarnie, kolejne są już planowane. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie WCIES wcies.edu.pl

Wiedza na wyciągnięcie ręki
W związku z zagrożeniem koronawirusem zamknięte są także stołeczne instytucje nauki i kultury, jednak większość z nich udostępnia swoje zasoby online. Warto odwiedzić
np. stronę internetową Centrum Nauki Kopernik kopernik.org.pl
Informacje o działaniach Warszawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na: www.um.warszawa.pl/koronawirus