Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa uczci bohaterów – apel do mieszkańców

opublikowany: poniedziałek, 28. lipca 2014 - 14:18, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Konferencja przed rozpoczęciem obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego

Podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy, wraz z powstańcami warszawskim podpisała apel do warszawiaków o godne i spokojne uczczenie tegorocznych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawy.


“Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby  jak co roku 1 sierpnia w godzinę „W”, uczcili minutą ciszy pamięć o Powstańcach Warszawskich. W tym roku obchody będą miały nadzwyczajny charakter. Świętujemy bowiem 70. rocznicę wybuchu Powstania, podczas którego do nierównej walki o wolność stanęli żołnierze Armii Krajowej i cywilni mieszkańcy stolicy.

Ich postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania. Również dla pokolenia, które doprowadziło przed 25 laty do pierwszych częściowo wolnych wyborów, a w konsekwencji – do zmiany  ustroju i wolnej Polski.

W tym roku w uroczystościach rocznicowych wezmą udział również ci z Powstańców, których sytuacja polityczna w powojennej Polsce zmusiła do emigracji, bądź znaleźli się z dala od kraju jeszcze podczas trwania działań wojennych. Powitamy ich tym serdeczniej, że – nie zważając na trudy podróży - przybędą do nas z różnych, często odległych stron świata.

Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju” – z takim apelem do mieszkańców zwrócili się Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W piątek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania. 224 syreny automatyczne i 20 ręcznych będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.

Pliki do ściągnięcia

  1. Informacja prasowa dotycząca syren w godzinę „W” (plik: info_pras_70_pw_-_syreny.doc, rozmiar pliku: 183.5 KB)
  2. Informacja prasowa dotycząca Honorowych Obywateli m.st. Warszawy i tytułów nadanych 5 czerwca 2014 r. uchwałą nr LXXX/2105/2014 (plik: info_pras_70_pw_honorowi_obywatele.doc, rozmiar pliku: 66.5 KB)
  3. Informacja prasowa dotycząca koncertu na placu Krasińskich w czwartek, 31 lipca (plik: info_pras_koncert_pl._krasinskich.doc, rozmiar pliku: 364 KB)
  4. Informacja prasowa dotycząca wystawy „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni” w Muzeum Warszawy (plik: reinefarth_w_warszawie.doc, rozmiar pliku: 187 KB)
  5. Informacja prasowa dotycząca dojazdu na uroczystości komunikacją miejską (plik: komunikacja_miejska.doc, rozmiar pliku: 44.5 KB)
  6. Informacja prasowa dotycząca zmiany w organizacji ruchu na czas obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego (plik: zmiany_organizacji_ruchu.doc, rozmiar pliku: 203.5 KB)