Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa szacuje straty wojenne

opublikowany: czwartek, 12. lutego 2004 - 1:01,

Na 31,5 mld dolarów oszacowały władze stolicy straty poniesione w miescie w czasie II wojny światowej. - To są na razie tylko wstępne wyliczenia, które będziemy weryfikować – mówi prezydent Warszawy. Lech Kaczyński zamierza w tym celu powołać specjalne biuro, które w ciągu 2-3 lat dokona szczegółowych wyliczeń


Na 31,5 mld dolarów oszacowały władze stolicy straty poniesione w miescie w czasie II wojny światowej. - To są na razie tylko wstępne wyliczenia, które będziemy weryfikować – mówi prezydent Warszawy. Lech Kaczyński zamierza w tym celu powołać specjalne biuro, które w ciągu 2-3 lat dokona szczegółowych wyliczeń.

Do oszacowania strat poniesionych przez stolicę podczas II wojny światowej zobowiązała prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rada Warszawy. Była to odpowiedź na roszczenia niemieckich środowisk wypędzonych, które zapowiadają, że po 1 maja zaczną masowo składać pozwy o odszkodowania za majątek pozostawiony w naszym kraju.

- Świat przewrócił się do góry nogami – powiedział prezydent Warszawy o żądaniach Niemców. Według Lecha Kaczyńskiego Polska, która była ofiarą „oszalałej agresji", poniosła niewyobrażalne straty w wyniku wojny. - Wystąpienia pani Steinbach ze Związku Wypędzonych są nie tylko niemoralne i szkodliwe, ale niebezpieczne dla porządku w Europie – zauważa prezydent stolicy.

Władze miasta deklarują, że oszacowanie strat poniesionych przez Warszawę w wyniku wojny nie musi od razu zakończyć się pozwem przeciwko Niemcom. Stanie się tak dopiero gdy wypędzeni złożą swoje wnioski o zwrot majątków znajdujących się obecnie na terenie naszego kraju.

Straty poniesione w wyniku II wojny światowej chce oszacować nie tylko Warszawa. Podobne kroki podjęły władze sejmika mazowieckiego, Poznania i Śląska. - Absolutnie solidaryzujemy się z nimi – powiedział Lech Kaczyński. - Jeśli się zwrócą do nas z propozycją współpracy jesteśmy gotowi razem działać – dodał.