Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa solidarna z Białorusią

opublikowany: wtorek, 11. sierpnia 2020 - 13:04, Paweł Olek

W geście solidarności podświetlony na biało-czerwono PKiN czy dodatkowe wsparcie dla nowoprzybyłych przedstawicieli mniejszości białoruskiej - to tylko część działań m.st. Warszawy w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi.


Warszawa nie po raz pierwszy pokazała solidarność z innymi narodami. W ubiegłym tygodniu, w geście solidarności z Libanem po tragicznym wybuchu w Bejrucie, Pałacu Kultury i Nauki był w podświetlony w barwach narodowych tego kraju.

PKiN w barwach Białorusi
W dniu wyborów na Białorusi PKiN podświetlono w barwach Białorusi. Zapowiedział to w mediach społecznościowych po polsku i białorusku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Wspieramy naród białoruski w tym ważnym momencie, dlatego Pałac Kultury i Nauki Warszawa podświetlamy w barwach Białorusi. Niech żyje Białoruś! – napisał 9 sierpnia Rafał Trzaskowski.

Wsparcie dla niezależnej ambasady Białorusi
Warszawa solidaryzuje się nie tylko w wymiarze symbolicznym. Skontaktowaliśmy się z białoruskimi organizacjami i przedstawicielami inicjatyw obywatelskich wspierającymi ruchy opozycyjne na Białorusi. Rozmawiamy m.in. o dodatkowym wsparciu w zakresie ułatwień czynszowych, w tym dla Domu Białoruskiego.
Białoruski Dom powstał w Warszawie po wydarzeniach sprzed 10 lat, kiedy tysiące Białorusinów – tak jak obecnie - wyszło na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciw fałszerstwom wyborczym w swoim kraju. Wówczas demonstrację brutalnie rozpędzono, a wielu jej uczestników, w tym niezależni kandydaci na prezydenta, trafiło do więzień. Przedstawiciele dwóch białoruskich ruchów demokratycznych Ruchu „O Wolność” i „Europejskiej Białorusi”, którzy w wyniku prześladowań z przyczyn politycznych wyjechali do Polski, stworzyli w Warszawie Białoruski Dom - placówkę służącą wsparciu działalności demokratycznej na Białorusi, pełniącą jednocześnie funkcję centrum informacyjnego. Białoruski Dom, łącząc środowiska wielu białoruskich organizacji opozycyjnych, stał się z czasem „niezależną ambasadą Białorusi”.

Dodatkowa pomoc miasta dla nowoprzybyłych
Na wypadek fali nowoprzybyłych Białorusinów i Białorusinek do Warszawy, uruchomimy dodatkowe wsparcie w działaniach skierowanych wprost do nich. Białorusini będą mogli skorzystać ze wsparcia adaptacyjnego realizowanego przez pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej, w ramach punktu informacyjnego zlokalizowanego w Warszawskim Centrum Wielokulturowym. Dodatkowo w ramach działań współfinansowanych przez m.st. Warszawa Centrum Wielokulturowe, oferuje bezpłatne poradnictwo prawne, zawodowe oraz naukę języka polskiego. Prowadzi także wsparcie psychologiczne, co jest szczególnie istotne w sytuacji Białorusinów i Białorusinek, którzy obecnie doznają traumy.