Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa po raz trzeci liderem wśród polskich miast przyszłości

opublikowany: piątek, 15. lutego 2019 - 12:53, Dominika Wiśniewska

W najnowszym rankingu fDi Magazine, prezentującym najlepsze polskie miasta przyszłości 2019/2020, stolica została ponownie wyróżniona za potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i jakość życia oraz dostępność. Warszawa została również uznana najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu.


Warszawa to miasto otwarte i przyjazne. Rynek biurowy w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów, warszawiacy to bardzo dobrzy pracownicy, a stolica jest liderem wśród miast, które cieszą się największym zainteresowaniem. To najlepsze miejsce do lokowania i rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy. 

Prestiżowy ranking, przygotowany przez analityków z grupy Financial Times, ocenia atrakcyjność miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – fdi (ang. foreign direct investment). Jak podają autorzy publikacji, Warszawa w latach 2014-2018 przyciągnęła więcej inwestorów niż jakiekolwiek inne polskie miasto. W stolicy pojawiły się aż 262 projekty fdi. Dla porównania w Krakowie w tym samym czasie pojawiło się ich 95, a we Wrocławiu – 91. Warszawa odnotowała wzrost liczby inwestycji w działach sprzedaży, marketingu i wsparcia oraz usług biznesowych.

W rankingu polskich miast przyszłości Warszawa została doceniona za potencjał gospodarczy oraz kapitał ludzki i jakość życia. Stolica zwyciężyła również w kategorii związanej z infrastrukturą i dostępnością transportową, a także została uznana najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu. Analitycy podkreślają, że inwestorzy podejmując decyzję o rozpoczęciu działalności w stolicy, kierują się między innymi dostępem do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Rynek warszawski to kompetentny kapitał ludzki, o czym świadczy najwyższa w całym kraju liczba uczelni oraz największa liczba studentów kształcących się na kierunkach językowych. Ponadto z lotniska Chopina, oddalonego o niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, można dotrzeć bezpośrednio do ponad 110 międzynarodowych lokalizacji. 

Ranking dostępny jest tutaj. Laureaci zostaną nagrodzeni 12 marca 2019 r. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM, które odbywają się w Cannes.

W stolicy dobry klimat dla biznesu 

Miasto tworzy dobry klimat dla biznesu ze względu na bardzo dobry dostęp do rynku i wysoko wykwalifikowane kadry. To jedno z najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Klimat inwestycyjny przyciąga coraz więcej, zarówno międzynarodowych jak i lokalnych, firm oraz przedsiębiorców. Dodatkowo, dzięki nieustająco rozwijającej się infrastrukturze, jakość życia poprawia się każdego roku. Warszawa dysponuje nowoczesną i przyjazną środowisku komunikacją miejską, a sieć rowerowa ma już 570 km. O wyjątkowym charakterze miasta stanowi również jej zielony charakter i bezpośredni kontakt z naturą. Blisko 40 proc. powierzchni stolicy stanowi zieleń, w tym unikatowe na skalę europejską obszary naturalne wzdłuż przecinającej miasto Wisły.