Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa leży nad Wisłą!

opublikowany: poniedziałek, 4. września 2017 - 14:22, Magdalena Łań
R. Motyl fot. R. Motyl
Konferencja prasowa dotycząca tegorocznego Święta Wisły

W sobotę, 9 września, odbędzie się najbardziej wyczekiwane wiślane wydarzenie roku - Święto Wisły. Program obejmuje szereg wydarzeń na wodzie i lądzie, a punktem kulminacyjnym będzie, wieczorna parada łodzi. Hasłem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia jest Rok Rzeki Wisły.


Za nami ponad osiem miesięcy Roku Rzeki Wisły. Myślę, że w tym czasie udało nam się, przypomnieć mieszkańcom jak różnorodna i piękna jest Wisła, a także jak wiele uroku dodaje Warszawie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Teraz przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment obchodów – Święto Wisły. Atrakcje czekać będą przez cały dzień zarówno na wodzie, jak i lądzie, a na finał odbędzie się wieczorna parada łodzi, którą niewątpliwie najprzyjemniej będzie obserwować z nowo otwartych bulwarów – dodaje.

Wyjątkowy Rok Rzeki Wisły stał się szczególną okazją realizacji działań, które zwracają uwagę na rolę, jaką rzeka pełni w naszym ekosystemie, a także promują jej unikatowe walory. Dlatego też przez cały rok w Warszawie prowadzone były i są inicjatywy promujące korzystanie z uroków królowej polskich rzek, a oferta wiślanych aktywności dla warszawiaków i odwiedzających stolicę gości cały czas się poszerza. Dzięki finansowemu wsparciu miasta stołecznego Warszawy, mieszkańcy mogą m.in. bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, tematycznych spływach kajakowych czy rejsach po rzece.

Największą atrakcją stołecznych obchodów Roku Rzeki Wisły, a zarazem szansą poznania oferty wiślanych aktywności, będzie obchodzone od dziesięciu lat Święto Wisły. Jego tegoroczna edycja odbędzie się już w najbliższą sobotę, 9 września.

Atrakcje czekać będą przez cały dzień, a rozpoczną się już we wczesnych godzinach porannych od rejsów i spływów po Wiśle. Dzięki dużemu zaangażowaniu wiślanych organizacji pozarządowych każdy znajdzie dla siebie ciekawą propozycję spędzenia czasu na rzece i na jej nabrzeżach.  W programie wydarzenia znalazły się m.in. rejsy drewnianymi łodziami, motorówkami oraz innymi jednostkami pływającymi, na co dzień po rzece, ale nie zabraknie również wiślanych animacji. Te odbywać się będą na bulwarze generała George’a Smitha Pattona i rozpoczną się o godz. 13.00.

Po raz pierwszy w ramach Święta Wisły odbędzie się parada syren – opowiada Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta Urzędu m.st. Warszawy. – Na autora lub autorkę najciekawszego przebrania czeka nagroda oraz zaszczyt poprowadzenia wieczornej parady łodzi, która jest punktem kulminacyjnym wydarzenia – dodaje.

Na stoisku zlokalizowanym w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można samodzielnie lub z pomocą animatorów wykonać strój syreny.

Finałowym punktem Święta Wisły będzie parada kilkudziesięciu oświetlonych jednostek, które przepłyną odcinek od mostu Gdańskiego do mostu Świętokrzyskiego, a następnie spłyną do Portu Czerniakowskiego. Statki będzie można podziwiać m.in. z nowych bulwarów, które będą stanowił idealny punkt widokowy. Start parady o godz. 19.30.

Święto Wisły to idealna okazja, aby razem z rodziną i przyjaciółmi spędzić czas nad rzeką, dlatego też przez cały dzień na brzegach Wisły, odbywać się będą liczne aktywności i animacje. Czekać będą m.in. strefa edukacji wodnej, atrakcje sportowe, doroczny Bieg Wisły oraz specjalnie zaplanowane na tę okazję spacery, których organizatorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

W załączeniu szczegółowy program Święta Wisły 2017.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć również na portalu Facebook, pod adresem: www.facebook.com/swietowisly. Warto również odwiedzić wiślane profile www.facebook.com/dzielnicawislapl/, a także www.facebook.com/warszawskiplazowy/.

Organizatorem obchodów Święta Wisły jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Pliki do ściągnięcia

  1. Program (plik: program_swieto-wisly_5.09_2.pdf, rozmiar pliku: 136.98 KB)